Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012
ARMBAND, silver, Guld & Silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1971, längd 20,5 cm, vikt 45,4 g.
WIWEN NILSSON, pastejkniv, silver, längd 14,9 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1945, vikt 21,2 g, (d).
WIWEN NILSSON, 12 moccaskedar, silver, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1943-1945, vikt 135,3 g, (d).
LES PAVÉS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/SI1, IGI report F5G83756 (tjock rondist), 8 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, etui, ytterkartong.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 13,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 174 svarta briljanter 1,26 ctv, 174 briljanter 1,00 ctv, TW-W/VS-SI, för hål i öronen, vikt 15,2 g.
38 DIAMANTER, briljantslipade, 0,90 ct totalt, ca 0,024 ct/st, ca TW-TCr/VS-SI.
RING, 18K guld, 13 briljanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 20 mm, vikt 5,4 g, gravyr, Wadring-Juvel, Karlskrona 2007.
RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 17,25 mm, vikt 9 g, felaktig caratvikt graverad.
DAVID ANDERSEN, collier, örhängen, brosch (ej David Andersen) förgyllt sterlingsilver, vit emalj, längd 50 cm, clips.
ARMRING, sterlingsilver, bredd 0,45 cm, diameter 6 cm, stämplar på armringens utsida, signerad Owe Johansson, Stockholm 1972, vikt 49,9 g.