101 - 120 av 255
1...567...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012

Klubbad för

ARMBAND, silver, Guld & Silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1971, längd 20,5 cm, vikt 45,4 g.

950 kr

Utrop: 800 kr

WIWEN NILSSON, pastejkniv, silver, längd 14,9 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1945, vikt 21,2 g, (d).

550 kr

Utrop: 400 kr

WIWEN NILSSON, 12 moccaskedar, silver, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1943-1945, vikt 135,3 g, (d).

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, gröna kulor, längd 46 cm, passar till Ole Lynggaard lås, dobbar.

550 kr

Utrop: 650 kr

COLLIER, blå kulor, längd 43 cm, dobbar, passar till Ole Lynggaard lås.

Utrop: 750 kr

LES PAVÉS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/SI1, IGI report F5G83756 (tjock rondist), 8 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, etui, ytterkartong.

RING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 13,4 g.

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 174 svarta briljanter 1,26 ctv, 174 briljanter 1,00 ctv, TW-W/VS-SI, för hål i öronen, vikt 15,2 g.

Utrop: 11 200 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, smaragdslipad, 2,30 ct, blågrön, (indicolite).

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr(I)/VS, stift, vikt 2,7 g.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/SI, krokar, vikt 2,4 g.

1 600 kr

Utrop: 1 400 kr

38 DIAMANTER, briljantslipade, 0,90 ct totalt, ca 0,024 ct/st, ca TW-TCr/VS-SI.

2 300 kr

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, 13 briljanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 20 mm, vikt 5,4 g, gravyr, Wadring-Juvel, Karlskrona 2007.

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 17,25 mm, vikt 9 g, felaktig caratvikt graverad.

Utrop: 3 900 kr

ENGELBERT, hänge, silver, bergkristall, höjd 3 cm, Stockholm 1970.

750 kr

Utrop: 300 kr

DAVID ANDERSEN, collier, örhängen, brosch (ej David Andersen) förgyllt sterlingsilver, vit emalj, längd 50 cm, clips.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

KALEVALA, collier, brons, kedjans längd 66 cm, hängets längd 8 cm.

Utrop: 400 kr

GIERTTA, örhängen, silver, clips, Stockholm 1968, (d).

275 kr

Utrop: 250 kr

ARMRING, sterlingsilver, bredd 0,45 cm, diameter 6 cm, stämplar på armringens utsida, signerad Owe Johansson, Stockholm 1972, vikt 49,9 g.

Utrop: 900 kr

STJÄRNRINGEN, enstensörhängen, 18K vitguld, 2 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, Strömdahls, stift, vikt 1,3 g, originaletui.

5 700 kr

Utrop: 5 100 kr