Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012
RING, 14K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr-Cr(I-K)/SI-P, 44 briljanter ca 0,44 ctv, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
RING, 14K guld, 2 briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K/14K vitguld, blå och gula safirer, 15 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 3,6 g, kedja i 14K.
ALLIANSRING, 18K vitguld, ca 19 briljanter ca 0,76 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 17,25 mm, David Nelson, Linköping 1957, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K rodierad guld, 7 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5 g.
BROSCH, 18K guld, flodpärlor och orientaliska pärlor, genombruten, 1800-tal 7,5x4 cm, vikt 16,6 g.
COLLIER, odlade pärlor ca 6-6,5 mm, lås i 18K guld med odlade pärlor, 3 briljanter ca 0,08 ctv, längd 42 cm.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 mabépärlor 15,5 x 15,5 mm, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca Cr/P, vikt 11,7 g, stift/clips.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, 2 pärlor, 1 kläpp, vikt 9 g, höjd 7 cm, lagning, Sverige 1877.
RING, 18K vitguld, 14 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld (mellandel)/silver, 16 gammal - mediumslipade diamanter ca 1,98 ctv, ca TW-W/SI-P1, stift, vikt 3,3 g, stopp ej guld.
BRILJANT, 0,22 ct, River(E)/VS2, plomberad och graderad av IGI, certifikat med nr F1G90098.
BRILJANT, 0,24 ct, TW(G)/VS1, graderad och plomberad av IGI, certifikat m nr F1G83226.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 38 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,1 g.