Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012
RING, 18K guld/vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, en diamant skadad i underdelen, stl 18,25+ mm, vikt 14 g.
JACKETRING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, Jovenia, Stockholm 1998, stl 15,75-16 mm, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 9,5-10 mm, dubbelradigt, lås i 18K guld/vitguld, handgjort Kaplans, längd ca 40 cm.
CARMOSÈRING, 18K guld, ovalslipad safir, ca 1,50 ct, 46 briljanter ca 0,35 ctv (nagg), stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
RING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,93 ctv, ca W/SI, en med nagg i rondist, stl 20,5 mm, vikt 5,4 g, Lars Ola Sellen, Stockholm 1988.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, 18K guld, cabochonslipade ametister, Guldvaruaktiebolaget, 50-tal, längd 40 respektive 19 cm, krokar, vikt 22,4 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,70 ctv (enl gravyr) ca TW/SI (1 skadad, 1 har nagg), stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
RING, 18K guld, 12 briljanter 0,45 ctv, briljant 0,17 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, ca Cr-TCa (J-K)/P1, stl 18,75 mm, vikt 10,2 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, (liten skada på en diamant), stl 16,25 mm, vikt 10 g, tillv i Stockholm 2003.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad ametist, 8 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, kedjans längd 46 cm, hängets längd 3 cm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld och silver, smaragdslipad rosa turmalin ca 5 ct, 13 rosenslipade diamanter (1 saknas) ca 0,04 ctv, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g.
MATSILVER, 18 delar, modell Chippendale, bordsgafflar, skedar, knivar (blad i stål), GAB 1990-tal, vikt 815 g.
COLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 3,5-3,8 mm, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 37,5 cm.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,12 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 9,9 g.