Avslutad | Moderna – Lördag 11 augusti 2012
BROSCH, silver, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1953, löv, mått 5,8 x 6,5 cm, vikt 11,1 g.
GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, design Hans Hansen, mått 5,5 x 6 cm, vikt 48,3 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18K guld, odlad pärla ca 8,25 mm, Finland, stl ca 16,5 mm, vikt 22,9 g. (d)
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, Fusion, design Nina Koppel, mittdelen, stl 17 mm, vikt 5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K vitguld, turmaliner, topaser, ametist, Bubbles, design Charlotte Lynggaard, längd 41 cm, vikt 5,3 g, dobbar, ej lås.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, blå topas, Bubbles, design Charlotte Lynggaard, vikt 4,5 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, blå topaser, Bobbel, design Charlotte Lynggaard, stift, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Schalins, vikt 7,6 g.
WIWEN NILSSON, armring ,silver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" Lund 1957, innermått 15 cm, vikt 47,2 g. (d)
KALEVALA, collier, sterlingsilver, genombrutet, Finland 1969, kedja längd 62 cm, vikt 40,5 g.
COLLIER, silver, tvådelat, Göteborg 1957, otydlig mästarstämpel, diameter ca 13 cm, vikt 17,0 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld/vitguld, 2-delad, Fusion, design Nina Koppel, storlek 18,5 mm, vikt 10,6 g.
OLE LYNGGAARD, örhänge, modell 1133-4002, 18K guld och vitguld, briljant ca 0,05 ct, höjd 1,8 cm, vikt 3,8 g.
Silver Fat
REY URBAN, fat, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1976, diameter 23 cm, vikt 491,4 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, Kerstin Öhlin, Östersund år 1969, stl 15,75 mm, vikt 10,4 g.