Avslutad | Moderna – Lördag 11 augusti 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca River(E)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW/SI2-P1, stift, vikt 1,5 g.
WIWEN NILSSON, ring, silver, bergkristall, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1963, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g, (d).
ARMBAND, sterlingsilver, grön och blå emalj, mindre emaljskador, längd 19 cm, vikt 24,3 g.
ARVO SAARELA, armring, silver, ametist, Enköping 1976, mått 6 x 5,2 cm, vikt 18,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljanter ca 1,04 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 radiantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P1, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, 3 radiantslipade diamanter ca 1,84 ctv, ca W(H)/SI-P1, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS-SI, huggies, vikt 4,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljanter ca 3,52 ctv, ca TW/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 15 baguettslipade diamanter ca 0,96 ctv, 66 briljanter ca 0,33 ctv, prinsesslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, kedjans längd 40 cm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljanter ca 0,49 ctv, W/VS, Nordiska Affineriet Helsingborg, höjd 3 cm, vikt 2,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/oxiderat silver, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, längd 43 cm, design Siska Guldsmide.
Accessoarer Övrigt
GEORG JENSEN, förstoringsglas, modell 400, sterlingsilver, glas, textilt band med silverfäste, design Vivianna Torun Bülow-Hübe, höjd 6 cm, vikt 14,4 g.