Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 16 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
RING, 14K guld, briljant ca 0,29 ct TW/SI, 44 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 12 briljanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS, stift, plaststopp, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 14K vitguld, carréslipade safirer, 26 prinsesslipade diamanter ca 3,12 ctv, ca W/VS, längd 19,5 cm, vikt 14 g.
COLLIER, 18K guld, flätad V-design, längd 42 cm, tillv år 2000, svenska stämplar, vikt 39,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,13 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.
Accessoarer Pennor
CARTIER, kulspetspenna i förgylld metall, Must II de Cartier nr 540674 med originaletui, ask och cert (ej ifyllt).
RING, 18K vitguld, 11 briljanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, en mindre briljant skadad, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g, Rosengren och Eriksson, Stockholm 1968.
RING, 18K vitguld, ametist ca 1,00 ct, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16,75+ mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 5,0 g, svenska stämplar, tillverkad 1999.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,44 ct (enl gravyr), ca TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g, tillverkad i Göteborg 1973.
ÖRHÄNGEN, silver och 18K guld, 2 vita spineller (lite slitna + små nagg), stift, vikt 6,6 g.