Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2012
KEDJA/HÄNGE, silver, rektangulärt slipad bergkristall, kedjans längd 60 cm, Petterssons eftr, Stockholm ca 1970-tal, vikt 8,8 g, skador på stenens hörn.
KEDJA/HÄNGE, silver, cabochon- slipad vit sten, kedjans längd 64 cm, vikt 10,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,19 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, Stjärnringen.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 rosa turmaliner, 3 briljanter ca 0,02 ctv, odlad sötvattenspärla, vikt 2,3 g, Golden Lady.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 ametister, 3 briljanter ca 0,02 ctv, 1 odlad sötvattenspärla, vikt 2,5 g, Golden Lady.,
HÄNGE, 18K vitguld, 2 topaser, 2 peridoter, 3 briljanter ca 0,02 ctv, 1 odlad sötvattenspärla, vikt 2,5 g, Golden Lady.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 peridoter, 3 briljanter ca 0,02 ctv, 1 odlad sötvattenspärla, vikt 2,5 g, Golden Lady.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 7-radigt, diameter 5,5-6,1 mm, längd 57 cm.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,34 ctv enligt gravyr, W(H)/SI, storlek 17 mm, vikt 3,7 g. en mindre briljant skadad.
K. ANDERSSON, skål på fot, silver, Stockholm 1930, höjd 9 cm, diameter 16 cm, vikt 160,7 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Hallbergs, Stockholm 1945, höjd 12,5 cm, vikt 633,4 g, fylld botten, löstagbara manschetter.
KEDJA/HÄNGE, 14K guld, ametist, 2 cubic zirkonia, 1 med nagg, längd 45 cm, vikt 5,4 g.