Avslutad | Moderna – Lördag 14 juli 2012
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, serienummer 6139405, ref. nr. 834611-0001, vikt 7,5 g, cert, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, 6 briljanter ca 0,18 ctv( ej original), Anemone, design Charlotte Lynggaard, stl 20 mm, vikt 7,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter 2,10 ctv enligt gravyr, ca TCa-Ca(L-M)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
GUCCI, ring, sterlingsilver, blå topas, stl 15,75 mm, vikt 12,7 g, påse, ask, ytterbox.
GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, design Hans Hansen, Danmark, mått 5,7 x 6,2 cm, öppningsbar, vikt 37,9 g.
LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver, Prints, design Christophe Burger, stift, vikt 2,5 g.
KEDJA/HÄNGE, RING, 2 PAR ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, cabochonslipade akvamariner, längd 42,5 cm, reglerbar storlek, krokar.
ARVO SAARELA, brosch, silver, ametist, inneslutning som når ytan, Enköping 1959, mått 5 x 1,7 cm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, silver, blå stenar, Victor Janson, Lindesberg 1972, längd 21 cm, vikt 23,1 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, silver, stavar, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1956 och 1957, skruv, vikt 12,3 g, (d).
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1958, längd 20 cm, vikt 27,6 g, (d).
REY URBAN, ring, 18K guld, citrin, 3 hörn med mindre skador, Stockholm 1970, stl 14 mm, vikt 15,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,16 ct enligt gravyr, Ca(M)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 4 g.