Avslutad | Moderna – Lördag 14 juli 2012
KARL LAINE, ring, sterlingsilver, bergkristall, Finland 1974, reglerbar stl, vikt 7,5 g.
STEN & LAINE, hänge, sterlingsilver, bergkristall, Finland 1974, mått 2 x 4 cm, vikt 5,7 g.
KULTASEPPA SALOVAARA KY, hänge, sterlingsilver, bergkristall, Finland, mått 1,5 x 4 cm, vikt 6,1 g.
ERIK GRANIT, hänge, sterlingsilver, syntetisk spinell, nagg, Finland 1970, mått 2,7 x 3,3 cm, vikt 7 g.
RING, silver, turmalinkvarts, mindre skada, Bengt Hallberg, Köping 1970, stl 14,75 mm, vikt 18,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljanter ca 9,91 ct, ca TW-W(F-H)/SI2, längd 18 cm, vikt 16,0 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 8 runda och droppslipade briljanter ca 4,30 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, England, stift, längd 3 cm, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad briljant ca 1,25 ct, ca TW-W(G-H))/SI2-P1, 48 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 12,5 g.
RUBINRING, 18K vitguld, rubin ca 2,00 ct, 14 briljanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/P, stl 19,5 mm, vikt 11,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,25 ct, ca TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 19,8 g, Kaplans Safir.
DAVID ANDERSEN, collier, örhängen, förgyllt silver, grön emalj, Norge, längd 40 cm, clips, del av collier ej original.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct, ca TCa(L)/VS, stl 20,5 mm, vikt 19 g.
GEORG JENSEN, kaffeskedar 12 st, silver, modell Pyramid, design Harald Nielsen 1926, längd 10,5 cm, vikt 186,4 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, svarta och vita briljanter ca 2,30 ctv, ca SI-P, 1 svart diamant saknas, 2 vita briljanter skadade, stl 17 mm, vikt 9.8 g.
RING, 9K vitguld ca 141 svarta ca 0,95 ctv, 19 vita briljanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,57 ct, G(TW)/VVS1, stenkuvert från HRD, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 1 skadad under rondisten, 64 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, 1 skadad, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.