Avslutad | Moderna – Lördag 14 juli 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 2,4 g.
COLLIER, silver, fantasilänk, Guld och Silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1971, längd 52,5 cm, vikt 111,4 g.
JACOB HILL, armring, silver, Buch & Deichman, Danmark, innermått 6,2 cm, vikt 101,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2, stift, vikt 2,0 g.
RING, sterlingsilver/14K guld, vit sten, Frits Heiring Sorsensen, Danmark, stl 17,25 mm, vikt 14,4 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, silver, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1962, gravyr, vikt 13,9 g, (d).
36 DIAMANTER, briljantslipade, 1,39 ct totalt, ca 0,03-0,05 ct/st, ca W-TCr/VS-SI.
38 DIAMANTER, briljantslipade, 0,90 ct totalt, ca 0,024 ct/st, ca TW-TCr/VS-SI.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,93 ctv, ca TW-W/VS, längd 1,1 cm, vikt 1,8 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter 0,03 ctv enligt gravyr, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
KERSTIN ÖHLIN, bägare 6 st, sterlingsilver, Östersund 1964, höjd 4,2 cm, vikt 293,4 g.
ÅKE STAVENOW, ljusstake, silver, konisk form, Stockholm 1961, höjd 29,5 cm, vikt 507,2 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 14K guld, korall, briljant 0,04 ct W/VS enligt gravyr, stl ca 16,5 mm, vikt 4,3 g.