Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 juli 2012
Klockor Arsenal
ARSENAL, Neuchatel, mormorsur, 30 mm, Boett nr. 916001, gulmetall / lack, ankargång, boett signerad Aero Watch, ca 1975.
MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 2360 K&R, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, emaljmotiv, ca 1895.
Klockor Sector
SECTOR, Expander, EXP 202, 100 METERS (330 ft), Boett nr. 3253.2010.15, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1996.
Klockor Hamilton
HAMILTON WATCH CO. fickur, 51 mm, Serie nr. 65667, Boett nr. 116308, doublé, ankargång, skadad urtavla, motiv, ca 1899.
MORMORSUR, 39 mm, Boett nr. 33826, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1890.
Klockor Edox
EDOX, herrur, 32 mm, Ref nr. 753.1001.4, bicolour, quartz, mineralglas, datum, ca 1985, metallänk ej original.
Klockor Edox
EDOX, Delfin (200m), Ref nr. 753.1029.4, herrur, 37 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, ca 1980.
CITY, Colorado, Cal ESA 9362, Boett nr. 22017, herrur, 35,5 mm, gulmetall, quartz, plexiglas (skadat), datum, läderband, ca 1974.
CITY, New Yorker, Boett nr. 347771, herrur, 38 mm, gulmetall, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1974.
CERTINA, New Art, Ref nr. 5301.213, Boett nr. 8080834, herrur, 37 x 31,5 (35) mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1973.
Klockor Rado
RADO, Monorex, Cal AS 1538/1539, Boett nr. 1501325, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
Klockor Edox
EDOX, Delfin, herrur, 36 mm, Cal AS 1950/51, Boett nr. 200453, stål, manuell, plexiglas, datum, krona + axel saknas, defekt, ca 1970.