Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 juli 2012
OMEGA, fickur, 47 mm, Serie nr. 5584159, Boett nr. 6242411, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bygel saknas, ca 1919.
TISSOT, Seastar, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
OPEX, Time, "Francky Bay -93", herrur, 36 mm, vitmetall, quartz, plexiglas, defekt, läderband, ca 1993, box. Numrerad och limiterad (102/500).
OPEX, Time, "Francky Bay -93", herrur, 36 mm, vitmetall, quartz, plexiglas, läderband, ca 1993, box. Numrerad och limiterad (051/500).
FICKUR, 48 mm "Ryskt", BPEMR, CCCP, vitmetall, ankargång, ca 1985, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Novus
NOVUS, systerur, 31 mm, ASST 1950/51, Boett nr. 951, gulmetall, manuell, plexiglas, ca 1985.
CERTINA, DS 288, Cal 25-681, Ref nr. 5801-500, herrur, 41 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Cal 43 T1, Serie nr. 9137425, Boett nr. 9581743, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1939.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2110828, Ref nr. 1632, Boett nr. 2981530, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall.
Klocktillbehör Böcker
"1001 Armbandsur, från 1925 till idag", Martin Häussermann, Parragon Books Ltd, Svenska, 304 sidor, tryckt 2010.
MONDAINE ECOMATIC, "Edition I", Cal ETA 2846, herrur, 33 mm, vitmetall, automatisk, mineralglas, glasbaksida, läderband, ca 2000, etui.
Klockor Citizen
CITIZEN, Seven Star, V2, Cal 7290, Ref nr. 4-720130-K, Boett nr. 00103413, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
Klockor Roamer
ROAMER, Power 8 (100 METERS), Boett nr. 750.943, herrur, 36,5 mm, kronograf, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 1995.
Klocktillbehör Sjöö Sandström
ORIGINALLÄNK, till Sjöö Sandström herrur, stål, bredd 20/20 mm, längd 140 mm, viklås.
CERTINA, Argonaut 220, Cal 25-66, Ref nr. 5201.220, Boett nr. 7106743, herrur, 33 x 31,5 (39) mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1965.