Avslutad | Moderna – Lördag 9 juni 2012
BJÖRN WECKSTRÖM, lapponia, örhängen, 18K guld/platina, modell Thai, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stift, längd 2,8 cm, vikt 4,5 g, Finland 1983, fodral.
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K guld, ametist, design Charlotte Lynggaard, vikt 1,4 g.
OLE LYNGGAARD, påhäng, 18K guld, ametister, Bobbel, design Charlotte Lynggaard, vikt 2,3 g.
COLLIER, korallfärgad kalcedon, kulor ca 2,6 mm, dobbar till Lynggaardlås, längd 162,5 cm, påse.
COLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 3 mm, dobbar till Lynggaardlås, längd 203 cm, påse.
GUCCI, ring, Icon Stardust, 18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
MARTIN ÖHMAN, armband och ring hamrat silver, ca 17,5 cm öppningsbar, ring stl 15,75 mm, Lycksele 1971, vikt 62,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VVS, Strömdahls Stockholm 2006, stl 15,25 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,77 ct, TW(G)/VVS2, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, laserinskription med GIA nr 14387400, kopia på Gia Report Check.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 18 cm, vikt 8,9 g.
WIWEN NILSSON, brosch, förgyllt sterlingsilver, flygande trana med blad i näbben, nr 1, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1952, vikt 16,3 g, slitage på förgyllningen. (d)
KERSTIN ÖHLIN, manschettknappar, silver/18K guld, Östersund 1964, vikt 25,1 g.