Avslutad | Moderna – Lördag 9 juni 2012
ARMBAND, silver, vita glasstenar, nagg, Gussi-smycken, Malmö 1952, längd 19 cm, vikt 38,8 g.
STIGBERT, manschettknappar, silver, ametister, Engelbert, Stockholm 1952, vikt 14,8 g.
GEORG JENSEN, manschettknappar, sterlingsilver, nr 44, Moonlight Blossom, design Harald Nielsen, Danmark 1933-1944, vikt 13,5 g, gravyr, små bucklor.
ALLIANSRING, palladium (950/1000), 7 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS-VS, tillverkad av Anders Fors Guldateljé i Stockholm (säljer endast konfliktsfria diamanter), stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 84 briljanter ca 0,56 ctv, W/VS-SI, storlek 17,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, W/VS, 16 briljanter ca 0,16 ctv, W/VS-SI, storlek 16 mm, vikt 10,8 g.
RING, 18K guld, 4 briljanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, 3 safirer ca 0,16 ctv, stl 17,75 mm, vikt 12,6 g, svensktillverkad.
EFVA ATTLING, helalliansring, 18K vitguld, 44 briljanter 0,44 ctv, TW/SI, 1 skadad, Stars & Signature, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, gravyr, orginalask
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter 0,15 ctv, TW/VS, High & I love you, on side, stl 16,25 mm, vikt 8,3 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, signerad Gunnar Fahlström Hovjuvelerare, Stockholm 2000, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, 39 briljanter ca 0,78 ctv, TW-W/VS-SI, Ateljé Guldbros Stockholm 2007, storlek 16,5 mm, vikt 21,0 g, originalask.
COLLIER, ARMBAND, 18K vitguld, flätad modell, vita glasstenar inuti både kedja och armband, längd 40 och 19 cm, vikt 18,4 g.
RING, 18K guld/vitguld med blå beläggning, 3 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g.