Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012
RING, 18K vitguld, 16 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 11,6 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansar, 40 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, svensk importstämpel, längd 18 cm, vikt 53,9 g.
COLLIER, 18K guld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, 1 sten skadad, halvstelt, vikt 83,9 g, innermått ca 41 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW(F)/VS, vikt 1,1 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, Bertil Lundberg, Stockholm 1953, stl 16,5+ mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,40 ct, 8 mediumslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,4 g, tillv av Rosengren & Eriksson i Stockholm 1963.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS-SI, vikt 1,3 g, stift.
CARL SÖDERQVIST, trestensring, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,62 ctv, W/VS-SI, Göteborg 1916, storlek 19,25 mm, vikt 4,8 g, en diamant med nagg på rondisten.
RING, platina, safir, 14 gammal och mediumslipade diamanter, ca 0,56 ctv, TW-W-VS-SI, 1900-talets första hälft, storlek 17,25 mm, vikt 4,3 g.
HELALLIANSRING, 18k guld, 14 briljanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
TVÅDELAD RING, 14K vitguld, briljant ca 0,80 ct, ca Light Brown/P2, 4 trapetsslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca River/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 radiantslipade diamanter ca 1,07 ctv, 32 briljanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, stift, vikt 2,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 62 briljanter ca 2,31 ctv, ca TW/ VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stift, plaststopp, vikt 0,8 g.
RING, 18K guld, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, tre elefanter, stl 17,25 mm, utländska stämplar, vikt 11 g.
TENNISARMBAND, 14K guld, 41 briljanter ca 4,51 ctv, ca W-Tcr (H-I)/SI, längd 17 cm, vikt 12,2 g.