Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012
GEORG JENSEN, kedja/hänge, sterling silver, onyx, graverad 2004, längd 44 cm, vikt 10,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,33 ct, ca W/SI enligt gravyr, stl 18 mm, svensk importstämpel, vikt 5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 1 gammalslipad och 2 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, Fritz Olsson, Luleå 1969, vikt 3,6 g, en av briljanterna är trasig, en klo av, slitna klor.
RING, 14K rodinerat guld, 64 briljanter samt 38 baguettslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, en baguett skadad, stl 18,25 mm, vikt 7,8 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, längd 40 cm, vikt 9,8 g.
MATSILVER, 54 delar; modell Uppsala, 6x bordsgafflar, -knivar (blad rosfritt stål), -skedar, 6 smörgåsgafflar, 6 knivar (blad i rostfritt stål), 6 dessertskedar, 6 fiskknivar, 6 fiskgafflar, 6 kaffeskedar, GAB ca 1970-tal.
CARMOSÈRING, 18K vitguld/guld, blå safir ca 0,60 ct, 43 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 blå safirer, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, BÖS, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/vitguld, pärlemor, 2 vita safirer, vikt 6,2 g, etui.
MÖLLENBORG-FERON mjöljkkanna, invändigt förgylld, Stockholm 1855, höjd 12,5 cm vikt 275,7 g.
JOHAN MAURITZ CORTH kaffekanna silver, beninläggning, Nyköping 1856, höjd 27 cm, vikt 909,3 g.
BROSCH, antik, 18K guld, orientaliska pärlor, Gustaf Dahlgren, Malmö 1874, 7,5x4,5 cm, vikt 12,0 g.
RING, 18K vitguld, smaragd, mindre skada, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserat, diameter 1,0 - 3,8 mm, lås 18K guld/platina, 6 gammal - mediumslipade diamanter ca 0,25 ctv, Gustav Dahlberg Malmö 1927, längd 39 cm.
RING, 18K rodierat guld, 21 briljanter ca 1,56 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 16 mm, vikt 5,9 g, gravyr, en briljant med nagg.
RING, 18K guld/silver, 9 rosenslipade diamanter, 2 skadade, Börje Löfgren, Stockholm 1948, stl 17,75+ mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,58 ct, ca TW(G)/VS2, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, Stockholm 2000, stl 16 mm, vikt 7,5 g.