361 - 380 av 433
1...181920...22 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5 g.

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 14K guld, briljant ca 1,00 ct, ca LY/VS, stl 19 mm, vikt 9 g.

14 400 kr

Utrop: 16 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,44 ct, ca CR(J)/VS1, mediumstor kulett, något korta rondistfasetter på underdelen, ett mycket litet nagg i rondisten, stl 17,75 mm, Otto Andersson, Stockholm 1953, vikt 2,6 g.

Utrop: 40 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/P1, stift, vikt 0,8 g.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 0,9 g.

Utrop: 3 700 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr(G-I)/VS, design Franz Holm, Rosengren & Eriksson Guldsmedja 1966, stl 16,5+ mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 6 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 54 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, 6 carréslipade safirer, stift, vikt 5,8 g.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 54 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, 6 carréslipade smaragder, stift, vikt 5,7 g.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 8,4 g.

Utrop: 6 100 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 27 prinsesslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW/VS, KÅ-CE Guldsmedja, Spånga 1996, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.

13 400 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K guld, 18 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 3 skadade, stl 18 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 6 400 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, skålens diameter 24 cm, höjd 18 cm, dekorerad med frukter, vikt 648 g, C.G Hallberg, Stockholm 1913.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr

CIGARETTBURK, silver, invändigt förgylld, svensk importstämpel, höjd 18 cm, vikt 747,2 g.

Utrop: 5 100 kr

12 BÄGARE, silver, Löfman, Markströms, Uppsala 1980, ca 860 g.

Utrop: 7 400 kr

PUNSCHBÄGARE, 6 st, silver, Cesons, Göteborg 1950-60 tal, diameter 6,5 cm, vikt 190,9 g.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K guld, ljusblå zirkon, mindre skada, slitna fasettkanter, 18 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 6 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, TW(G)/P1.

Utrop: 8 000 kr

STJÄRNRINGEN, alliansring, 18K vitguld, 7 briljanter 0,35 ctv enl gravyr, TW/VS, Hugo Strömdahl Stockholm 1986, storlek 17 mm, vikt 2,8 g, gravyr.

2 100 kr

Utrop: 2 400 kr

ARMBAND, 21 och 14K guld, färgstenar bla ametist, peridot, granater och zirkoner, längd 18 cm, vikt 13,2 g, några stenar med nagg.

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, 21K och 18K guld, färgstenar bla granat, ametist och citrin, längd 38 cm, vikt 17,0 g.

Utrop: 5 800 kr