Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,44 ct, ca CR(J)/VS1, mediumstor kulett, något korta rondistfasetter på underdelen, ett mycket litet nagg i rondisten, stl 17,75 mm, Otto Andersson, Stockholm 1953, vikt 2,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/P1, stift, vikt 0,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 0,9 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr(G-I)/VS, design Franz Holm, Rosengren & Eriksson Guldsmedja 1966, stl 16,5+ mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 54 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, 6 carréslipade safirer, stift, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 54 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, 6 carréslipade smaragder, stift, vikt 5,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 27 prinsesslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW/VS, KÅ-CE Guldsmedja, Spånga 1996, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, 18 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 3 skadade, stl 18 mm, vikt 3,8 g.
SKÅL, silver, invändigt förgylld, skålens diameter 24 cm, höjd 18 cm, dekorerad med frukter, vikt 648 g, C.G Hallberg, Stockholm 1913.
CIGARETTBURK, silver, invändigt förgylld, svensk importstämpel, höjd 18 cm, vikt 747,2 g.
PUNSCHBÄGARE, 6 st, silver, Cesons, Göteborg 1950-60 tal, diameter 6,5 cm, vikt 190,9 g.
RING, 18K guld, ljusblå zirkon, mindre skada, slitna fasettkanter, 18 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 5,8 g.
STJÄRNRINGEN, alliansring, 18K vitguld, 7 briljanter 0,35 ctv enl gravyr, TW/VS, Hugo Strömdahl Stockholm 1986, storlek 17 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
ARMBAND, 21 och 14K guld, färgstenar bla ametist, peridot, granater och zirkoner, längd 18 cm, vikt 13,2 g, några stenar med nagg.