Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,49 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
BROSCH, 18K guld, 3 amteister, 2 odlade pärlor 5 mm, vikt 8,0 g, Grun & Co AB Hugo, Stockholm 1952.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, blomsterkorg, målade blommor, 3 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, mått 5X4,5 cm, vikt 14,7 g.
RAKSET, silver, rakpuderdosa, tvåldosa, vattenskål, rakhyvelsställ, fat, förmodligen Marocko, vikt 694 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, vikt 3,9 g, Sandbergs, Bjärnum,1963, orginaletui.
ARMRING, 18K guld, 9 ovalt fasetterade ametister, utländska stämplar, 5,9 x 5,1 cm, vikt 25,1 g.
RING, 18K guld, 25 carréslipade safirer ca 1,00 ctv, 32 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 carréslipade rubiner ca 0,80 ctv, 28 briljanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, 18 carréslipade safirer ca 0,60 ctv, 15 briljanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 18K rodierat vitguld, 266 briljanter ca 17,03 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 41,0 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,7 mm, 14 briljanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 briljanter 0,45+0,40 ctv, ca W/VVS-VS, 1 sliten klo, stl ca 17 mm, vikt 3,3 g.
MATSILVER 24 DELAR, silver, modell Uppsala, 8 smörgåsknivar, 8 smörgåsgafflar, 8 dessertskedar, Markströms Lidköping 1979-1985, vikt 926,4 g.
CESON, punchbägare 15 st, silver, invändigt förgyllda, Göteborg 1961, Tre bägare GAB Stockholm, höjd 4,5 cm, vikt 454,0 g.
KAFFESKEDAR 24 ST, silver, rosendekor, GEWE Malmö 1972-1978, längd 10,5 cm, vikt 267,7 g.