Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,72 ct, ca TW(F)/SI1, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
C O PERSSON, tårtspade, silver, förgyllt blad, graverad dekor, Haparanda 1939, längd 23 cm, vikt 86,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/SI, Andersson & Hallberg, Stockholm 1965, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g, några klor sitter snett, 1 sliten klo.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 3,20 ct, 16 briljanter ca 1,60 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 10 g, Gobi guld och silver, Falköping 1986.
BROSCH, 18K vitguld, 65 diamanter ca 2,58 ctv, ett flertal briljantslipade och ett fåtal åttkantslipade, enligt gravyr, mittstenen ca 0,45 ct, ca W/VS, vikt 9,5 g, Stockholm 1974.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, 8 odlade pärlor 7 mm, vikt 42,9 g, stift/clips, mått 3,0 x 3,0 cm, Italien.
PÄRLCOLLIER, South sea, ca 13 x 16 mm, lås i 18K vitguld (vikt 7 g) med 0,35 ct safir, längd 44 cm.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,08 ct, ca W/VS, stl 18,5+ mm, vikt 21,3 g, Ferchau, Stockholm 1990.
RING, 18K vitguld, 17 briljanter ca 1,07 ctv, TW/VS, 1900-talets andra hälft, storlek 16 mm, vikt 3,5 g, en briljant skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4 mm, lås och hänge i 18K guld 13 briljanter ca 0,50ctv ca TW/P, längd 45,5 cm.
RING, 18K guld, ca 28 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, smaragder, rubiner, blå safirer, stl 18 mm, vikt 6,4 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,45 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 4,5 g. Engelska stämplar.
RING, 18K guld, trefärgad, ca 44 briljanter ca 0,67 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 diamanter (20 brilj, 28 bag, 6 navetter) ca 7,40 ctv, baguetter ca TW/VVS-VS, övriga ca TW-W/VS-SI (1 nagg, 1 inverterad natural), stift/clips, vikt 12,6 g.