Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 brilj ca 0,49 ctv enligt gravyr, TW/VVS, Kaplan Stockholm 1975, stl 18 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K rött/vitt/gult guld, 21 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS-SI, Kaplans Safir, Stockholm 2003, stl 15,25 mm, vikt 9,3 g.
RING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 2,00 ct, ca River(E)/VS 2, 2 tanzaniter ca 4,00 ctv, slitna fasettkanter, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,44 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Olof Pettersson, Stockholm 1984, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
80 DIAMANTER, briljantslipade, 1,35 ct totalt, ca 0,017 ct/st, ca W/VS i snitt, (några SI, några sämre färg).
77 DIAMANTER, åttkantslipade, 1,29 ct totalt, ca 0,075-0,025 ct/st, ca W-TCa/VS-SI, (några med sämre slipning).
KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Nordiska, Stockholm, bredd 8 mm, längd 50 cm, vikt 129,6 g.
RING, 18K guld, 36 carréslipade rubiner ca 1,80 ctv, 30 briljanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 13,0 g.
SNUSDOSA, silver, geometrisk dekor, Stockholm 1785, otydlig mästarstämpel, mått 8x5 cm, vikt 83,5 g, monogram i botten.
COLLIER, 18K vitguld, 124 briljanter ca 2,47 ctv (122x0,015 samt 1x0,42 och 1x0,21), ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 16,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct, River(D)/VS2, HRD report med nr 11014489001, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ANTIK RING, 18K guld, rosenslipad diamant ca 0,35 ct, tillv i Sverige 1904, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, 4 diamanter ca 0,04 ctv, 3,3 x 2,2 cm, vikt 6 g, svenska stämplar.