81 - 100 av 353
1...456...18 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,37 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16, 5 mm, vikt 4,8 g, Kaplans 2006.

Utrop: 4 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, ca 7 mm, off round, lås 18K vitguld, rosa turmalin, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, 4 odlade pärlor, längd 42 cm, Ro-Be, Stockholm 1971.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, odlade pärlor, 3-radigt, ca 6 mm, lås i 18K vitguld, rosa turmalin, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, 4 odlade pärlor, längd 17 cm, Thomasson, Stockholm 1967.

4 400 kr

Utrop: 4 300 kr

SMYCKESET i 3 delar, armband, örhängen, hänge, 18K vitguld, 86 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 9,7 g, stift, armbandets mått 6 x 4,7 cm, öppningsbart, Loccai, Italien.

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljanter ca 0,48 ctv ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K guld, 16 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, fattade på båda kanterna, Barsa Juvel och design, Södertälje, 2005-2011, stl 20,5 mm, vikt 22,8 g, ringens bredd 8,8 mm och höjd 2,8 mm.

Utrop: 8 200 kr

HIRSH, 1 slät ring och 1 alliansring, ihoplödda, platina, 11 prinsesslipade diamanter 0,51 ctv, ca TW/VS, 1 diamant har stor inneslutning som når ytan, London, stl 16,5 mm, vikt 12,4 g, värderingsintyg från Hirsh.

Utrop: 11 400 kr

HIRSH, ring, platina, London, stl 16,5 mm, vikt 6 g.

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

DAVID ANDERSEN, armring, sterlingsilver, Norge, diameter ca 7 cm, vikt 32,2 g.

Utrop: 600 kr

COLLIER, silver, stelt, syntetisk spinell, 1960/70-tal, 15x14 cm, vikt 28,8 g.

850 kr

Utrop: 450 kr

ARMRING, silver, 2 syntetiska spineller, 1960/70-tal, 6,5x7,5 cm, vikt 31,6 g.

600 kr

Utrop: 400 kr

RING, sterlingsilver/förgyllt silver, stl 16,25 mm, signerad Gunilla, vikt 13,2 g.

Utrop: 1 500 kr

RING, silver/förgyllt silver, stl 17 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 650 kr

BVLGARI, armband, guld/stål, Tondo "Heart", ref.BR853683, bomullsband, etui, ytterkartong.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,32 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 + mm, vikt 4,5 g, gravyr, etui.

Utrop: 4 600 kr

LANTZ, collier, örhängen, sterlingsilver, längd 69 cm, stift, ej snurrebussar, vikt 56,2 g.

850 kr

Utrop: 800 kr

KEDJA/HÄNGE, silver, hänge i form av ett äpple, ärtlänk, kedjans längd 43,5 cm, hängets längd 2,3 cm, hänget stämplat Stigbert, för Engelbert, Stockholm 1974.

Utrop: 475 kr

BORGILA, skål, sterlingsilver, Stockholm 1963, höjd 7 cm, diameter 8,7 cm, vikt 173,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

2 RINGAR, sterlingsilver, stl 17,25 mm, stämplade RO, vikt 20,7 g.

425 kr

Utrop: 425 kr

ARMRING, 18K guld, hovjuvelerare Gunnar Svensson, Kalmar 1979, mått 6,5 x 6 cm, vikt 45,1 g.

Utrop: 15 000 kr