Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljanter 0,29 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 17 g.
GOLDEN LADY, kedja/hänge, 18K vitguld, onyx, 84 briljanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, kedjans längd 45 cm, vikt 22,5 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 10 briljanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Stockholm 2001, vikt 6,1 g.
COLLIER, malakitkulor, lapis lazuli kulor, 18K guldlås med emalj, stämplad Jka, längd 48 cm.
GOLDEN LADY, pärlhänge, 18K guld, peridot 1,20 ct, odlad sötvattenspärla, längd 2,5 cm, vikt 3,9 g.
GOLDEN LADY, påhäng till örhängen, 18K vitguld, 16 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 2,5 cm, vikt 3,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljanter ca 1,43 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
MATSILVER, 96 delar, modell Rosenholm; 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 14 efterättsgafflar, 14 efterättsknivar, 14 efterättsskedar, 12 kaffeskedar, 2 fiskgafflar, 2 fiskknivar, 1 tårtspade, 1 serveringssked, Guldsmedsaktiebolaget.
ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,51 ct, ca TW(F-G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 8,5 g.
Visa varaSmycken Örhängen
BVLGARI, örhängen, 18K vitguld, 114 briljanter ca 3,00 ctv, ca TW/VVS, clips, stift saknas, vikt 13,7 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, Strömdahl, 1975, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 3 briljanter 0,03 ctv, va TW/VS, stl 17,5 mm, Stockholm 2001, vikt 5,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljant 0,06 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Stockholm 2000, vikt 6,5 g.
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1960, mått 6 x 5 cm, vikt 38 g, synliga lödningar på baksidan, (d).
BROSCH, ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, blad, design Sengel, Michelsen AB, Stockholm 1951-52, vikt 16,6 g, clips.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, spektrolit, Helga Narsakka, Finland 1968, vikt 8,4 g.
WIWEN NILSSON, kedja/hänge, bergkristall, nagg på ett hörn, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1946, doserade ring- och stavlänk, kedjans längd 66 cm, hängets mått 1,8 x 4,3 cm, vikt 65,4 g, (d).