Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012
COLLIER, 18K guld, navetteslipad diamant ca 0,15 ct, 8 briljanter ca 0,08 ctv, kedjans längd 40,5 cm, Cellini, vikt 6,4 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 navetteslipade och 12 briljantslipade diamanter, ca 0,50 ctv, ca TW/VS, händer, Cellini, vikt 7,7 g, stift/clips, etui.
RING, 18K guld, navetteslipad diamant ca 0,20 ct, 7 briljanter ca 0,07 ctv, en diamant saknas, ca TW/VS, händer, Cellini, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, längd 7,8 cm, vikt 7,7 g.
ALTON, hänge, sterlingsilver, ljusblått glas, längd 4,1 cm, vikt 6,4 g, Falköping 1976.
KARL LAINE, ring, hänge, örhängen, silver, runda fasetterade bergkristaller, krokar, ringen går att variera storlek, Finland ca 1970-tal, svenska kontrollstämplar, vikt totalt 10,7 g, etui.
KARL LAINE, armband, silver, 8 runda fasetterade bergkristaller, längd 21 cm, Finland 1978, vikt 16,3 g, etui.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, silver, femkantiga, plana, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund 1962, vikt 11,9 g. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, silver, ringar, skruv, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund 1958, vikt 5,5 g. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, silver, 2 kvadratiska fasetterade bergkristaller, stift, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund 1974, vikt 3,2 g, en bergkristall skadad. (d)
RING, 18K guld, Lucéreslipad diamant (oktagonal blandslipning) 0,60 ct, River(D)/VVS1, laserinskription på rondist Lucere och IGI F3H10014, 24 briljanter ca 0,36 ctv, ca River/VVS, stl 18,25 mm, Selanders, Hässleholm 2007, vikt 13 g.
ARMRING, silver, rosenkvarts, delvis graverad dekor, öppen, ca 6 x 6,4 cm, Mähls guld och silverateljé, Katrineholm 1958, vikt 37,5 g.
ARMRING, silver, cabochonslipade stenar, öppen, ca 6,4 x 5,7 cm, Alton Guldvaru AB, Falköping 1955, vikt 42,1 g.
KALEVALA, 4 smycken: ARMRING, "Teljekvinnan", 2 BROSCHER, "Palmettdekor" och kors samt Hänge, armringen öppningsbar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,88 ctv, TW/VVS, KÅ-CE Guldsmedja Spånga, 1900-talets andra hälft, vikt 2,2 g, stift.
N.E. FROM, collier, sterlingsilver, kalcedon, stavlänk, Danmark 1900-talets andra hälft, höjd 5,5 cm, längd 46 cm, vikt 31,4 g.