Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2012
COLLIER, sterling silver förgyllt, rökkvarts, granat, odlade sötvattenspärlor vit/grå,/brun färgade, imitationspärla, längd ca 33-40 cm.
KEDJA/HÄNGE, nefrit-jade grön/svart, höjd ca 4,9 cm, reglerbar längd max ca 70 cm, vikt 15,6 g.
TEKULA, silver, längd 16 cm, vikt 28,3 g, Christian F. Heise, Danmark 1913, liten buckla.
BARNBESTICK, gaffel, sked, påfösare, servettring, sterlingsilver, nyckelpigor i emalj, mindre emaljskador, vikt 83,4 g, A. Michelsen, Danmark.
ARMBAND, sterlingsilver, 7-radigt, längd 22,5 cm, vikt 98,9 g, Kursgårdsrådet, Kil 1992.
Dosor-Etuier Dosor
LUKTDOSA, silver, röd och grön glassten, höjd 4,2 cm, vikt 13,1 g, gravyr i botten, 1800-tal, små bucklor.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 15,5 cm, fyllda, vikt 368 g, Ceson Guldvaru AB, Göteborg 1968, mindre bucklor.
ARMBAND, shagräng/råhud färgat, silverblomma, imitationspärla, markasiter, innermått ca 17 cm, bredd 4 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 5 mm, tre stycken, total längd ca 138 cm, vitmetallås.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vit/rosa/aprikos, ca 8 mm, 3 rader, silverlås, längd 46 cm.
ARMBAND, sterling silver, verdit, innermått ca 18 cm, ca 4,8x5,2 cm, 22,1 g, öppningsbar.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, grå/vita, ca 3,5/6,5 mm, 2 st 46 cm, 1 st 20 cm, silverlås, total längd=112 cm.