61 - 80 av 544
1...345...28 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2012

Klubbad för

COLLIER, sterling silver förgyllt, rökkvarts, granat, odlade sötvattenspärlor vit/grå,/brun färgade, imitationspärla, längd ca 33-40 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

KEDJA/HÄNGE, nefrit-jade grön/svart, höjd ca 4,9 cm, reglerbar längd max ca 70 cm, vikt 15,6 g.

450 kr

Utrop: 550 kr

TEKULA, silver, längd 16 cm, vikt 28,3 g, Christian F. Heise, Danmark 1913, liten buckla.

750 kr

Utrop: 450 kr

BARNBESTICK, gaffel, sked, påfösare, servettring, sterlingsilver, nyckelpigor i emalj, mindre emaljskador, vikt 83,4 g, A. Michelsen, Danmark.

Utrop: 1 300 kr

SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, silver, höjd 5 cm, vikt 49 g, GAB, Stockholm 1963.

Utrop: 750 kr

ARMBAND, sterlingsilver, 7-radigt, längd 22,5 cm, vikt 98,9 g, Kursgårdsrådet, Kil 1992.

Utrop: 1 400 kr

KEDJA, sterlingsilver, ankarlänk, längd 55 cm, vikt 59,3 g.

Utrop: 850 kr

KANNA, sterlingsilver, höjd 16 cm, vikt 101,7 g, fylld botten.

Utrop: 800 kr

Dosor-Etuier Dosor

LUKTDOSA, silver, röd och grön glassten, höjd 4,2 cm, vikt 13,1 g, gravyr i botten, 1800-tal, små bucklor.

600 kr

Utrop: 250 kr

3 BROSCHER, silver, markasiter, blomma, blad, rosett, vikt 25,4 g.

Utrop: 375 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 15,5 cm, fyllda, vikt 368 g, Ceson Guldvaru AB, Göteborg 1968, mindre bucklor.

Utrop: 1 600 kr

ARMBAND, shagräng/råhud färgat, silverblomma, imitationspärla, markasiter, innermått ca 17 cm, bredd 4 cm.

Utrop: 2 400 kr

COLLIER, förgyllt sterling silver med granater, längd 42 cm, vikt 13,6 g.

475 kr

Utrop: 425 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 5 mm, tre stycken, total längd ca 138 cm, vitmetallås.

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vit/rosa/aprikos, ca 8 mm, 3 rader, silverlås, längd 46 cm.

475 kr

Utrop: 250 kr

Ädelstenar Tanzaniter

2 TANZANITER, 1,10 ct totalt, runda fasetterade, matchande par.

1 700 kr

Utrop: 1 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 9 mm, silverlås, längd 68 cm.

225 kr

Utrop: 250 kr

ARMBAND, sterling silver, verdit, innermått ca 18 cm, ca 4,8x5,2 cm, 22,1 g, öppningsbar.

375 kr

Utrop: 275 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, grå/vita, ca 3,5/6,5 mm, 2 st 46 cm, 1 st 20 cm, silverlås, total längd=112 cm.

350 kr

Utrop: 350 kr

SKULPTUR/NETSUKE, best, troligen trä, höjd ca 3,2 cm, vikt 30,2 g.

200 kr

Utrop: 225 kr