Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2012
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita/bruna, ca 5/7,5 mm, tre rader, silverlås, längd 49 cm.
COLLIER, odlade off round sötvattenspärlor, färgade gröna, färgstenar gröna, turkosa, gula, längd 80 cm.
DOSA, sterlingsilver, graverat vapen, 3,5 x 2,4 x 1,0 cm, engelska stämplar, vikt 35,2 g.
COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, gul/brun färgade, ca 9 mm och små, ametist, peridot, citrin, längd 48 cm.
CHATULL, ek, 3 lådor, K Andersson, Kunglig Hofvleverantör, mått höjd 25/djup 39,5/bredd 55 cm, 1 låda trög, skickas ej.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 2 briljanter ca 0,16 ct, ca TW/VS, vikt 0,6 g, (ej snurrebussar)
ALLIANSRING, platina 34 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS (9 med nagg el mindre skador, 3 trasiga), stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, tillverkad i Stockholm 1938 av Atelier Borgila AB.
KEDJA/HÄNGE, silver, hänge i form av en katt med rörliga armar, svans och huvud, hängets längd3 cm, kedjans längd 46 cm, vikt 10 g.