Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2012
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 7 mm, 2 droppslipade rubiner, skruv, vikt 4,1 g.
KEDJA/HÄNGE, silver, bärnsten, Jugend 1910-tal, 6,4 cm, vikt 24,7 g, kedja 68 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, W/SI, Stockholm 1907, storlek 17 mm, vikt 2,9 g.
RING, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,05 ct, CR/SI, rosenstenar ca 0,10 ct, storlek 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/skador på rondisten, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir (nagg) 1,00 ct enligt gravyr, 14 briljanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,3 g, Sverige 1976.(storleksminskad med guldkulor)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljnater 0,60 ctv, enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 3,4 g, Uppsala 1983, gravyr.
MATSILVER, salt och pepparkar, med två skedar, höjd 5 cm bredd 9 cm, silvervikt 110,4 g.
Silver Fat
FAT, silver, metall, klassicistisk dekor, GAB Stockholm 1973, diameter 12 cm, vikt 112,8 g.