Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2012
BROSCH, silver, målat porslin med naturscen till havs, diameter 5 cm, Bergmark, Norrköping 1917, repor.
5 SMYCKEN i silver, (örhängena med bärnsten, 1 par m stift, 1 par m clips), broschen från ANA, hematitkulor i halsband (längd 42 cm).
6 SMYCKESFÖREMÅL. Spänne, armband och dosa i silver. Collier med granater och krucifix, brosch med sard, bibeletui.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, briljanter ca 0,35 ctv, ca TCR-LB/SI-P, inneslutningar når ytan, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, vikt 1,7 g, stift.
ARMBAND, sterling silver, hjärtberlock, Tiffany& Co, gravyr, längd 18 cm, vikt 43,9 g.
SAMESKED, silver, delvis förgylld, dekor av fisk, ren och same, O Strömberg Haparanda 1916, längd 13,5 cm, vikt 31,3 g, liten ring saknas i skaftet.