Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2012
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, rosa/vita, ca 8,5 mm, längd ca 160 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, vit/grå, ca 5 mm, längd ca 200 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, droppformade ca 7,5 mm, turkosa stenar, längd ca 120 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, rosa/vita ca 6/3,5 mm, beige-vita stenar, 5 rader, längd ca 80 cm.
SKULPTUR, balanserande man (rund undersida), med långt skägg, höjd ca 4,5 cm, vikt 30,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, ca 3,5 mm, 7 täta rader, metallås, V-form framtill, längd ca 41 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, korall, metallås, längd ca 110 cm.
FIGURIN, snidad elefant i tigeröga, ett öra skadat och limmat, höjd 6 cm, längd 6 cm, vikt 72,5 g.
RING, 18K vitguld, 14 safirer, 1 saknas, nagg, 8 diamanter ca 0,20 ctv, 3 skadade, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, etui.
ARMBAND, silver, bredd 19 cm, vikt 34,1 g, troligen Stockholm 1900-talets andra hälft.
BROSCH, silver markasiter, pärlor, röda stenar, i form av fåglar, 5x3 cm, vikt 6,5 g.
RING, silver, markasiter, blå sten, 1900-talets första hälft storlek 16,5 mm, vikt 6,2 g.