Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2012
KEDJA/HÄNGE, sterling silver, lapis lazuli, höjd ca 3,5 cm, markasiter, rosett, längd ca 42 cm.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, lapis lazuli, markasiter, höjd ca 2,5 cm, vikt 10,6 g, stift.
TÄNDSTICKSASK, silver, emalj, filigran, invändigt förgylld, Portugal troligen Oporto omkring 1900, höjd 5,5 cm, vikt 25,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita/rosa ca 9 mm, ametister, längd ca 120 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita button shape ca 7 mm/svarta, färgstenar, längd 125 cm.
RING, 18K guld/vitguld, vit sten, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, sannolikt Ryslannd 1800-tal, importstämpel.
ARMRING, silver, vit glassten, öppningsbar, diameter 6 cm, vikt 30,7 g, Kaplans 1967.