Avslutad | Moderna – Lördag 14 april 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, ca 135 briljanter 2,33 ctv enligt gravyr, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.
COLLIER, 18k vitguld, ca 630 briljanter 10,82 ctv enligt gravyr, ca Cr-TCa/VS, längd 42,5 cm, vikt 29,7 g.
COLLIER, kulor av natursten ca 20,00 mm, lås 18K guld/vitguld, längd 45 cm, stålvajer.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 5,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 7 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.
PAUL FERM, ring 18K vitguld, modern design, Stockholm 2000-tal, stl 20 mm, vikt 30,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring "Love", 18K matterat guld, design Charlott Lynggaard, storlek 18,5 mm, vikt 10,1 g, gravyr.
GEORG JENSEN, ring, modell Eclipse, nr 1492, 18K guld, citrin, stl ca 16 mm, vikt 12,8 g, design Kim Buck, Danmark.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,39 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, prasiolit, 32 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stift, vikt 4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,2 g.