Avslutad | Moderna – Lördag 14 april 2012
COLLIER, silver, vit sten, hänget signerad Dahlguist, kedjan Liljedahl Stockholm 1970, längd 42 cm, vikt 36,7 g.
BROSCH, silver, graverat naturmotiv, 5,5 x 4,5 cm, Samuelssons Guldsmedja, Täby 1950, vikt 30 g.
BROSCH, silver, 4 cabochonslipade stenar, 5,5 x 2,5 cm, Markströms Uppsala 1977, vikt 9,5 g.
DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, blad, clips, vikt 8,2 g, Norge.
GEORG JENSEN, kedja/hänge, sterlingsilver, artist heart 2006, design Karim Rashid, längd 45 cm, vikt 12,6 g, ask.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, artist heart 2006, design Karim Rashid, clips, ask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljanter ca 0,71 ctv, ca W/VS-SI, rörliga delar, vikt 18,7 g, mått 3 X 2 cm, stift.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, olika ädelstenar, Bobbel, design Charlotte Lynggaard, längd 60,5 cm, vikt 7,4 g.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, olika ädelstenar, Bobbel, design Charlotte Lynggaard, längd 18 cm, vikt 3,5 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, ametister, Bobbel, design Charlotte Lynggaard, stift, vikt 2,7 g.
OLE LYNGGAARD, påhäng till örhängen, Bubble, 18K guld, olika ädelstenar, design Charlotte Lynggaard, vikt 5,2 g.
ROSA TAIKON, sterlingsilver, Bernd Janusch, märkt 10/12, stl 16,25 mm, vikt 11,7 g, 1978 Ytterhogdal.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, briljant 0,07 ct, ca TW/VS, för dobbar, kan användas till 2 rader, vikt 8,2 g, etu, imitaitonspärlor medföljer (slitna), längd 46 cm, med dobbar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljanter ca 0,26 ctv, ca W/SI- SI, längd 3,3 cm, stft, vikt 5,8 g.