Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
KEDJA/HÄNGE, Hjärtformat, 14K vitguld och kedja i 18K rodierat guld, baguettslipade diamanter och briljanter ca 1,23 ctv, W/VS-P1, Höjd 22 mm, vikt 6,3 g, kedja längd 40 cm. Inneslutning når ytan.
RING, 14K guld, droppformad diamant ca 0.17 ct, brilanter ca 0.15 ctv, W-Light Yellow/SI, storlek 17 mm, vikt 4,3 g, inneslutningar når upp till ytan.
COLLIER, 14K guld, rubin, briljanter ca 0,45 ctv, TCr-TC/SI-P1, längd 43 cm, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 1,20 ctv, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS- SI, stift, vikt 1,8 g.
RING, 14K guld, rubin, 4 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/P (nagg), stl 21,25 mm, vikt 7,7 g, etui.
SILVERBÄLTE, nieloarbete, Ryssland, vidhängande hjärtformad luktdosa, längd 73 cm, 2 extra länkar, vikt 177,2 g.
UPPLÄGGNINGSSKEDAR, 3 st, silver, delvis förgyllda, London 1833 och 1842, längd 23 cm, vikt 199,0 g.
SALLAD OCH KAFFESKEDAR, 14 delar, förgyllt sterlingsilver, emalj, Tostrup Norge, längd 17,5 och 12 cm, vikt 336,2 g.
COLLIER, silver, cabochonslipade malakiter och lapis lazuli, Jugend, svensk import, utländska stämplar, längd 49 cm, etui.
CARL FREDRIK SESEMAN, bägare, silver, invändigt förgylld, Arboga 1811, höjd 21,5 cm, vikt 378,4 g, gravyr på livet.
NÅLBROSCH, 14K guld/platina, längd 6 cm, 4,3 mm odlad pärla, 22 diamanter ca 0,17 ctv, ca TCr/SI, vikt 4,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, diam 5,8 mm, lås i silver, vita stenar, längd 50 cm.
RING, 18K vitguld, flanderslipade diamanter ca 0,50 tctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 11,2 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, safir ca 0,95 ct, nagg, 36 diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
LJUSSTAKAR, sterlingsilver, dekor av bandrosetter och girlanger, empirstil, höjd 31,5 cm, vikt 2321,9 g, fyllda.
RING, 18K guld, rubiner ca 0,36 ctv, briljanter ca 0,46 ctv, TW/VS, storlek 17 mm, vikt 9,9 g.