Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 11,5-12,5 mm, längd 87 cm, lås i sterling silver.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, safir ca 0,40 ct, 12 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K vitguld, odlad pärla, 4 briljanter 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, odlade pärlor, 4-radigt, diameter 6,2 mm, lås och distanser i 18K vitguld, rosenstenar ca 0,25 ctv, längd 18,5 cm.
SALTKAR MED SKEDAR, fyra delar, silver, empirestil, Tyskland, skedar Eric Nordin 1855, höjd 7,5 cm, vikt 227,8 g, ett lock saknas, ett ben snett.
CARL ADOLF SERANDER sejdel, silver, kulfötter, invändigt förgyllld, Sundsvall 1898, höjd 11 cm, vikt 206.0 g.
Silver Vas
VAS, silver, invändigt förgylld, Simon Groth (163-1904) Danmark, höjd 17,5 cm, vikt 300,8 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska barocka pärlor ca 3,6 mm, längd 35 cm, lås i 14K guld.
MATSILVER, 37 delar; 12 bordsknivar, rostfria blad, 13 bordsgafflar, 12 bordsskedar, modell Chippendale, silvervikt ca 1255 g, GAB, 90-tal.
Silver Kaffeservis
OLOF STAVERFELT, kaffeservis, 3 delar, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, invändigt förgyllda, empirestil, Östersund 1905, kaffekannans höjd 26 cm. vikt 1315,9 g.
Ädelstenar Safirer
STJÄRNSAFIR, 9,60 ct, grå med blå ton, (några naturliga håligheter på undersidan)
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, tillverkad i Stockholm 1972, strl. 18,25+,vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6- 6,5 mm, lås i 18K guld, Alton, längd 50 cm, gravyr, originaletui.