21 - 40 av 370
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 11,5-12,5 mm, längd 87 cm, lås i sterling silver.

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, safir ca 0,40 ct, 12 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.

RING, 14K vitguld, odlad pärla, 4 briljanter 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,8 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, odlade pärlor, 4-radigt, diameter 6,2 mm, lås och distanser i 18K vitguld, rosenstenar ca 0,25 ctv, längd 18,5 cm.

4 600 kr

Utrop: 3 500 kr

SALTKAR MED SKEDAR, fyra delar, silver, empirestil, Tyskland, skedar Eric Nordin 1855, höjd 7,5 cm, vikt 227,8 g, ett lock saknas, ett ben snett.

Utrop: 1 400 kr

CARL ADOLF SERANDER sejdel, silver, kulfötter, invändigt förgyllld, Sundsvall 1898, höjd 11 cm, vikt 206.0 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Vas

VAS, silver, invändigt förgylld, Simon Groth (163-1904) Danmark, höjd 17,5 cm, vikt 300,8 g.

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska barocka pärlor ca 3,6 mm, längd 35 cm, lås i 14K guld.

Utrop: 1 700 kr

MATSILVER, 37 delar; 12 bordsknivar, rostfria blad, 13 bordsgafflar, 12 bordsskedar, modell Chippendale, silvervikt ca 1255 g, GAB, 90-tal.

Utrop: 9 200 kr

COLLIER, 18K guld, bismarck, doserad, längd 44 cm, stämplad GFAB, vikt 51,4 g.

Utrop: 16 000 kr

Silver Kaffeservis

OLOF STAVERFELT, kaffeservis, 3 delar, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, invändigt förgyllda, empirestil, Östersund 1905, kaffekannans höjd 26 cm. vikt 1315,9 g.

Utrop: 8 000 kr

KEDJA, 18K guld, venezia, längd 40 cm, vikt 8,5 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

KEDJA, 18K guld, pansar, längd 44 cm, Balestra, vikt 15,7 g.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

KEDJA, 18K guld, Balestra, längd 50 cm, vikt 45,2 g.

Utrop: 14 400 kr

Ädelstenar Safirer

STJÄRNSAFIR, 9,60 ct, grå med blå ton, (några naturliga håligheter på undersidan)

Utrop: 1 800 kr

Ädelstenar Safirer

STJÄRNSAFIR, 8,70 ct, ljusblå, (naturlig hålighet på undersidan).

Utrop: 1 200 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, tillverkad i Stockholm 1972, strl. 18,25+,vikt 3,2 g.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5 g.

Utrop: 5 100 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6- 6,5 mm, lås i 18K guld, Alton, längd 50 cm, gravyr, originaletui.

Utrop: 2 000 kr

ARMRING, 14K guld, 20 briljanter ca 0,22 ctv, mått 5 x 6 cm, vikt 8,3 g.

Utrop: 2 100 kr