Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
BROSCH, 18K guld/vitguld, 6 odlade pärlor 4,5 mm, blå och grön emalj, 2 fiskar, vikt 22,3 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, navetteslipade smaragder, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K vitguld, 60 diamanter ca 1 ctv, (40 briljanter, 8 prinsesslipade diamanter, 12 baguetter) ca W-Tcr/SI -P, nagg, svaga fattningar, 42 färgade gula och blå prinsseslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca SI, stl 20 mm, vikt 16,6 g.
RING, 18K rodierat guld, safir, briljanter ca 0.10 ctv TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
RING, 14K guld, ametist, orientaliska pärlor, England 1800-talets början, storlek 18,75 mm, vikt 5,2 g, gravyr.
SKÅL, silver, förgyllning, två putti, höjd 14 cm, mynningens diameter 10,3 cm, vikt 657 g.
RING, 18K vitguld vikt 4,0 g 23 briljanter ca 0,15 ct trapetsslipade diamanter stl. 16,5 mm
RING, 18K vikt 6,4 g 8 diamanter ca 0.08 ctv turmalin, handgjord Stigbert 1957 stl. 18.25
LANTZ, manschettknappar, 18K guld, skivor av ädelstenar, Stockholm 1987, vikt 25,4 g, originaletui, ytterbox.
RING, 14K guld/vitguld, syntetisk safir, 36 rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv (några skadade), stl 18,5 mm, vikt 4,8 g.