Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,49 ct, TW(F)/VVS1, stl 15,25 mm, gravyr, vikt 8,3 g, Kaplans, Stockholm 2004.
ARMBAND, 18K guld, pansar, längd 20 cm, vikt 35,7 g, Nordiska guldjuveler ab, Stockholm 1991.
5 BÄGARE, silver, invändigt förgyllda, höjd 4,5 cm, vikt 138 g, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1967.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, mediumslipad briljant ca 0,66 ct, brun/P2, slitna klor, stl 17 mm, Stockholm 1937, vikt 1,4 g.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, smaragd ca 2,00 ct, inneslutningar som når ytan, nagg, 12 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI, 1 skadad, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g.
BROSCH, 14K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/SI, 2 skadade, rosenstenar, vikt 9,1 g.