81 - 100 av 503
1...456...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012

Klubbad för

ARMRING, nefrit, inre diameter 6,4 cm, vikt 47,3 g.

Utrop: 450 kr

BROSCH, brons, tre hängande kläppar, 6,5 x 4 cm, nål ej brons, Finland.

75 kr

Utrop: 100 kr

RING, sterlingsilver, orange kvarts, slitna fasettkanter, ringskenan är i fyrkantig form, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g, Janse silversmide, Sollentuna, Stockholm år 1984.

175 kr

Utrop: 200 kr

COLLIER, lapis lazuli, kulor, ca 12 mm, lås 18K guld, trätt på tråd med knutar, längd 41 cm, Smide & Form, Stockholm 1990, collieret bör träs om.

1 600 kr

Utrop: 1 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, lapis lazuli, ca 1,4 cmm i diameter, stift/clips, vikt 12,3 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

BROSCH, 18K guld, 2 droppslipade och en ovalslipad ametist, 2 ovalslipade citriner, 3,6 x 3,4 cm, vikt 10,1 g.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/BROSCH, silver, rött glas, slitna fasetter, diameter 4 cm.

100 kr

Utrop: 100 kr

PÄRLCOLLIER, 6,0 - 6,4 mm odlade pärlor, längd 50 cm, silverlås med pärla.

Utrop: 700 kr

PORTMONNÄ, silver, franska stämplar, vikt 37,7 g.

250 kr

Utrop: 250 kr

Accessoarer Glasögon

LORGNETTE, vitmetall, glas.

125 kr

Utrop: 100 kr

DRÄKTSMYCKE, brosch, förgyllt silver, Lagerströms Fabriks Aktiebolag 1949, längd 7,5 cm, vikt 19 g.

Utrop: 550 kr

BROSCH, silver, lila emalj, måla rosmotiv, svensk import, 5,8 x 3,8 cm, vikt 25,4 g.

750 kr

Utrop: 550 kr

BROSCH, silver, utskuret motiv och skrift i relief, diameter 5,5 cm, vikt 27 g.

Utrop: 325 kr

BROSCH, sterlingsilver, röd korall, i form av druvklase och blad, Stockholm 1952, signerad Engel, 5,5 x 4,8 vm, vikt 11,1 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

ARMRING, silver, mönster i relief på armringens utsida, stämplad 830 år 1958, 5,9 x 4,8 cm, vikt 33,3 g.

Utrop: 550 kr

SMYCKEDEL, silver, i form av en pil med kedja, längd 7 cm, 1800-talets andra halft, vikt 3,7 g.

Utrop: 400 kr

HÄNGE, silver, paste, svensk import, längd 4,9 cm, vikt 8,2 g.

500 kr

Utrop: 425 kr

COLLIER, silver, rökkvarts, markasiter, svensk import, längd 50 cm, vikt 7,2 g.

275 kr

Utrop: 275 kr

HÄNGE, silver, utskuret motiv, kopia på "Gävlesmycket från 800-talet", Wahlberg 1962, vikt 14,3 g, del av nållåset kvar på broschen.

Utrop: 225 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, vikt 4,5 g.

600 kr

Utrop: 700 kr