Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
RING, sterlingsilver, orange kvarts, slitna fasettkanter, ringskenan är i fyrkantig form, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g, Janse silversmide, Sollentuna, Stockholm år 1984.
COLLIER, lapis lazuli, kulor, ca 12 mm, lås 18K guld, trätt på tråd med knutar, längd 41 cm, Smide & Form, Stockholm 1990, collieret bör träs om.
BROSCH, 18K guld, 2 droppslipade och en ovalslipad ametist, 2 ovalslipade citriner, 3,6 x 3,4 cm, vikt 10,1 g.
DRÄKTSMYCKE, brosch, förgyllt silver, Lagerströms Fabriks Aktiebolag 1949, längd 7,5 cm, vikt 19 g.
BROSCH, sterlingsilver, röd korall, i form av druvklase och blad, Stockholm 1952, signerad Engel, 5,5 x 4,8 vm, vikt 11,1 g.
ARMRING, silver, mönster i relief på armringens utsida, stämplad 830 år 1958, 5,9 x 4,8 cm, vikt 33,3 g.
SMYCKEDEL, silver, i form av en pil med kedja, längd 7 cm, 1800-talets andra halft, vikt 3,7 g.
HÄNGE, silver, utskuret motiv, kopia på "Gävlesmycket från 800-talet", Wahlberg 1962, vikt 14,3 g, del av nållåset kvar på broschen.