Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
Accessoarer Övrigt
2 FINGERBORGAR, silver/stål, graverad dekor, svenska stämplar år 1935, höjd 2 och 2,5 cm, vikt totalt 5 g, en med bucklor.
BROSCH, silver, abaloneskal, i form av en delfin, utländska stämplar, längd 5,5 cm, vikt 5,3 g.
4 BROSCHER, silver, eilatsten, aventurinkvarts, färgad grön kalcedon, utländska stämplar, en svensk import, de två broscherna med eilatsten kan bäras som hänge, vikt totalt 33 g.
2 BROSCHER, silver, med utskurna motiv, öken- och skeppsmotiv, utländska stämplar, vikt totalt 29 g.
3 BROSCHER, silver, förgyllt silver, naturstenar och syntetisk sten, en med finska stämplar år 1949, de andra utländska stämplar, vikt totalt 23,6 g.
3 RINGAR OCH 1 HÄNGE, silver, paste, syntetisk vita stenar, stl 17 mm, 17,75 mm och 15,75 mm, vikt totalt 27,2 g.
KEDJA/HÄNGE, sterlingsilver, svart material, kedjans längd ca 64 cm, vikt totalt 6,5 g.
2 BROSCHER, sterlingsilver, niello, motiv av pyramidliknande byggnad och ett skepp, vikt totalt 15,2 g, en av broscherna kan även bäras som hänge.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,08 ctv ca W/VS-SI, GD&Co, Malmö, vikt 2,8 g, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade ljusblå pärlor 7,0 - 7,5 mm, silverlås med strass, längd 45 cm, 2 extra pärlor + örhängen med skruvmekanism i silver.
COLLIER, trumlade ametister, 2-radigt, trätt på ståltråd utan knutar, lås i sterling silver, längd ca 46 cm, Smide & Form, Stockholm 1986.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, smaragder, en trasig, 16 diamanter ca 0,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.