61 - 80 av 503
1...345...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012

Klubbad för

Accessoarer Övrigt

2 FINGERBORGAR, silver/stål, graverad dekor, svenska stämplar år 1935, höjd 2 och 2,5 cm, vikt totalt 5 g, en med bucklor.

175 kr

Utrop: 125 kr

BROSCH, silver, abaloneskal, i form av en delfin, utländska stämplar, längd 5,5 cm, vikt 5,3 g.

100 kr

Utrop: 125 kr

BROSCH, silver, i form av en hund, 4,5 x 3,3 cm, vikt 6 g.

150 kr

Utrop: 125 kr

BROSCH, silver, utskuret motiv, längd 6,5 cm, vikt 13,9 g.

Utrop: 175 kr

RING, silver, lapis lazuli, utländs stämpel, stl 14,75 + mm, vikt 3,5 g.

125 kr

Utrop: 100 kr

4 BROSCHER, silver, eilatsten, aventurinkvarts, färgad grön kalcedon, utländska stämplar, en svensk import, de två broscherna med eilatsten kan bäras som hänge, vikt totalt 33 g.

Utrop: 250 kr

2 BROSCHER, silver, med utskurna motiv, öken- och skeppsmotiv, utländska stämplar, vikt totalt 29 g.

250 kr

Utrop: 275 kr

3 BROSCHER, silver, förgyllt silver, naturstenar och syntetisk sten, en med finska stämplar år 1949, de andra utländska stämplar, vikt totalt 23,6 g.

175 kr

Utrop: 200 kr

2 BROSCHER, silver, längd 7 cm och 4,3 cm, vikt totalt 14,3 g.

150 kr

Utrop: 175 kr

3 RINGAR OCH 1 HÄNGE, silver, paste, syntetisk vita stenar, stl 17 mm, 17,75 mm och 15,75 mm, vikt totalt 27,2 g.

225 kr

Utrop: 200 kr

KEDJA/HÄNGE, sterlingsilver, svart material, kedjans längd ca 64 cm, vikt totalt 6,5 g.

100 kr

Utrop: 100 kr

2 BROSCHER, sterlingsilver, niello, motiv av pyramidliknande byggnad och ett skepp, vikt totalt 15,2 g, en av broscherna kan även bäras som hänge.

150 kr

Utrop: 175 kr

HÄNGE, silver, odlade pärlor och imitationspärla, längd 6 cm, vikt 29,9 g.

200 kr

Utrop: 225 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,08 ctv ca W/VS-SI, GD&Co, Malmö, vikt 2,8 g, etui.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ljusblå pärlor 7,0 - 7,5 mm, silverlås med strass, längd 45 cm, 2 extra pärlor + örhängen med skruvmekanism i silver.

400 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, trumlade ametister, 2-radigt, trätt på ståltråd utan knutar, lås i sterling silver, längd ca 46 cm, Smide & Form, Stockholm 1986.

425 kr

Utrop: 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, vikt 2,1 g.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, smaragder, en trasig, 16 diamanter ca 0,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

BROSCH, silver, paste, blomsterkvist, längd 5 cm, svenska kontrollstämplar.

175 kr

Utrop: 125 kr

KEDJA, silver, pansarlänk, längd 144 cm, vikt 30,5 g.

250 kr

Utrop: 250 kr