Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
GEORG JENSEN, 18K vitguld, "Magic", #1314, deisgn Regitze Overgaard, med mittdel gummiring + istoppsring Jensen i 18K guld (utbytbara), strl 17,5 mm, guldvikt 15,7 g, originaletui.
BROSCH, STIGBERT för ENGELBERT, 18K guld, ametist, 6 odlade pärlor, 3,5 x 3,5 cm, vikt 6,8 g, Stockholm 1951.
RING, 18K guld, månsten, design Bengt Liljedahl Stockholm 1969, stl 17.5 mm, vikt 17,0 g, gravyr.
LANTZ, collier, oxiderat silver, förgyllda detaljer vid lås, längd ca 44,5 cm, Stockholm 2002, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,75 ct, W(H)/VS2, IGI cert F5G64071, Schalins ring, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,65 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 2 nagg, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,045 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, modell Love, matterad yta, stl 17,25 mm, vikt 11 g. etui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor, ovala, ca 13,7 x 10,7 mm, krokar, snurrebussar, Wissings guld, Västerås 2010, vikt 5,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, matterad yta, 1 briljant ca 0,02 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, modell Love, stl 17 mm, vikt 11,5 g, etui.
GEORG JENSEN, armband modell 425b, 18K guld och sterlingsilver, design Lene Munthe, längd 19 cm, vikt 25,4 g.