Avslutad | Moderna – Lördag 11 februari 2012
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 3 x 2 cm, peridot ca 0,25 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 2,0 g.
Ädelstenar Övrigt
KUNZIT, rosa spodumen, 42,61 ct, 20,75X17,19X15,93 mm, identifikations rapport från SLP.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, La Pepica, längd 19,5 cm, vikt 31,1 g.
ARMRING, silver, 2 cabochonslipade ametister, Sjölins Guldsmedsateljé, Malmö 1965, 6,4 x 5,7 cm, vikt 30,3 g.
KARL LAINE, armring, silver, bergskristall, Finland 1960/70-tal, diam 6.5 cm, vikt 26,0 g
KARL LAINE, hänge med kedja, silver, bergskristall, 1900-talets andra hälft, hänge 30x20 mm, kedja längd 38 cm, vikt 7,9 g.
KARL LAINE, hänge och brosch, 2 delar, silver, bergskristall, Finland 1900-talets andra hälft, 27x17 och 13x32 mm, vikt 5,2 g
ARMRING, sterlingsilver, Hermann Ole Jacobsen, Danmark, diameter 6,4 cm, vikt 34,7 g.
KALEVALA KORU, silver 813, fornnordiskt motiv, ärtlänk, stämplad H.G.L, Finland 1943, kedjans längd 67 cm, hängets längd 8,5 cm, vikt 32,8 g.
BROSCH, sterlingsilver, stjärnform, grön sten, Per Sköld, Michelsen Aktiebolag, Stockholm 1954, diameter ca 4 cm, vikt 10,4 g.