181 - 200 av 307
1...91011...16 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 februari 2012

Klubbad för

HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 3 x 2 cm, peridot ca 0,25 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 2,0 g.

Utrop: 850 kr

Ädelstenar Övrigt

KUNZIT, rosa spodumen, 42,61 ct, 20,75X17,19X15,93 mm, identifikations rapport från SLP.

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, La Pepica, längd 19,5 cm, vikt 31,1 g.

Utrop: 11 400 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, grön, 15,68 ct, 14,55X12,10X9,32 mm, IGEC rapport.

Utrop: 1 400 kr

PÄRLCOLLIER, och armband , sötvatten med Lapponia guldlås 18K, 45 cm och 18 cm

Utrop: 5 200 kr

Ädelstenar Topas

BLÅ TOPAS, 27,05 ct, 21,35X15,60X9,35 mm.

400 kr

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Övrigt

BLÅ ZIRKON, 5,20 ct, 10,67X8,10X 5,89 mm.

500 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Övrigt

BLÅ TOPAS, 55,68 ct, 26,00X20,33X14,04 mm.

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld med 6 utbytbara färgstenar vikt ca 12,0 g stl, 16,5 mm etui

Utrop: 5 800 kr

ARMRING, silver, 2 cabochonslipade ametister, Sjölins Guldsmedsateljé, Malmö 1965, 6,4 x 5,7 cm, vikt 30,3 g.

850 kr

Utrop: 550 kr

HALLBERG, ring 18K guld, syntetisk spinell, Köping 1969, storlek 17,25 mm, vikt 4,3 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

KARL LAINE, armring, silver, bergskristall, Finland 1960/70-tal, diam 6.5 cm, vikt 26,0 g

500 kr

Utrop: 600 kr

KARL LAINE, hänge med kedja, silver, bergskristall, 1900-talets andra hälft, hänge 30x20 mm, kedja längd 38 cm, vikt 7,9 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

KARL LAINE, hänge och brosch, 2 delar, silver, bergskristall, Finland 1900-talets andra hälft, 27x17 och 13x32 mm, vikt 5,2 g

Utrop: 500 kr

STEN & LAINE, armband, silver, bergskristall, Turku 1999, längd 18 cm, vikt 18,1 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

ARMRING, sterlingsilver, Hermann Ole Jacobsen, Danmark, diameter 6,4 cm, vikt 34,7 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, silver, ametist, längd 39 cm, vikt 36,8 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

KALEVALA KORU, silver 813, fornnordiskt motiv, ärtlänk, stämplad H.G.L, Finland 1943, kedjans längd 67 cm, hängets längd 8,5 cm, vikt 32,8 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

BROSCH, sterlingsilver, stjärnform, grön sten, Per Sköld, Michelsen Aktiebolag, Stockholm 1954, diameter ca 4 cm, vikt 10,4 g.

550 kr

Utrop: 375 kr

RING, silver, stl 15,25 + mm, vikt 11,1 g, GE-KÅ Smycken, Stockholm 1966.

850 kr

Utrop: 500 kr