81 - 100 av 186
1...456...10 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 12 maj 2012

Klubbad för

OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 31425484, Ref nr. CD 168.017, Boett nr. CD 168.017 SP, herrur, 35 x 33 (40) mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1969, box.

4 300 kr

Utrop: 3 500 kr

LONGINES, fickur, 53,5 mm, savonett, Cal 19.74 N, Serie nr. 3476485, Boett nr. 3476485, 14K guld, ankargång, skadad urtavla (6/10), innerlock i 14K guld, dekor, bucklor, ca 1916.

7 500 kr

Utrop: 4 900 kr

HEUER, kronograf, Cal Valjoux 23, Serie nr. 413073, Boett nr. 19896, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1950.

10 400 kr

Utrop: 6 500 kr

OMEGA, Speedmaster 125, "Tachymetre", Chronometer, Cal 1041, Serie nr. 38287773, Ref nr. ST 378.0801, Boett nr. 178.0002, kronograf, herrur, 42 x 52 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla (9/10), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1221/212, "Extract of the Archives", tillverkad 9 september 1975. Limiterad (men ej numrerad) i en upplaga om 2.000 exemplar.

Utrop: 17 800 kr

FICKUR, 59 mm, savonett, Serie nr. 81533, Boett nr. 81553, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, gravyr (Titanic 1912), bucklor, ca 1910.

20 500 kr

Utrop: 8 900 kr

IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Ingenieur, SL, s.k. "Jumbo", Cal ETA 940.111, Ref nr. 3003, Boett nr. 1832/2222959, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, fabriksservad januari 2011, ca 1979, serviceetui, ytterkartong.

26 000 kr

Utrop: 19 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33,5 mm, Cal 888, Serie nr. 2376665, Ref nr. 141.119.1, Boett nr. 1604405, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, ställpinne, läderband, originalspänne i doublé, cert (ej ifyllt), ca 1986, box (skadad).

30 500 kr

Utrop: 28 000 kr

BREITLING, Long Playing, "Kronometer Stockholm", Cal Valjoux 7736, Serie nr. 1429956, Ref nr. 815, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), innerboett, gravyr "Tillhör Televerket 77044", läderband, ca 1974.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Cal 23-300 PM, Serie nr. 1220049, Ref nr. 3537, Boett nr. 2733142, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, "Utdrag ur arkiv", tillverkad 1973, såld 23.e oktober 1973.

35 500 kr

Utrop: 27 000 kr

ZENITH, Chronometre, herrur, 36 mm, Cal 135, Serie nr. 4663952, Boett nr. 9415412, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1957.

18 400 kr

Utrop: 13 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 911, Serie nr. 1662030, Ref nr. E11005, Boett nr. 992250, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), alarm (defekt), läderband, ca 1964.

10 600 kr

Utrop: 5 900 kr

OMEGA, Olympic, Cal 1130, Serie nr. 1735482, Ref nr. MG 1155, stoppur, 65 mm, vitmetall, manuell, splittsekund, skadad urtavla (7/10), gravyr (J.P. Brandt A.-B. Stockholm, Gen. Rep. för OMEGA), plasthållare, 95-88 x 113 mm, ca 1965.

7 000 kr

Utrop: 7 500 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 911, Serie nr. 2022208, Ref nr. 11013, Boett nr. 1231138, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla (6/10), alarm, läderband, ca 1969.

12 400 kr

Utrop: 6 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, bordsur, 127 mm, Cal 222, Ref nr. 417, gulmetall, mekanisk, ankargång, 8 dagarsverk, skadad urtavla (8/10), ca 1965.

3 000 kr

Utrop: 2 900 kr

BERLIOZ-LEROY, Joaillerie, Paris, "Coinwatch", fickur, 36 mm, Verk nr. 53113, Boett nr. 84898, guld, ankargång, urverk med Genèvesigill, skadad urtavla, (7/10), glas saknas, uret är infällt i ett engelskt 5 punds guldmynt (22K) från 1887, boett signerad HNC, gravyr (á toute heure bonheur Wéillé 9/7/25) ca 1925.

16 200 kr

Utrop: 17 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, reseväckarur, 37 x 43 mm, Cal K 911, Serie nr. 2022328, Ref nr. 11007, Boett nr. 1140892, gulmetall, manuell, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (9/10), ca 1969, läderpåse.

3 500 kr

Utrop: 3 500 kr

JAEGER LE-COULTRE, Memovox, Cal P489/1, Serie nr. 798632, Boett nr. 577601, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (5/10), läderband, ca 1951.

7 000 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, Sapphette, Cal 482, Serie nr. 17671023, Ref nr. OG 16175, Boett nr. 372738/7049 D, damur, 17,5 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla (9/10), formverk, integrerad originallänk, längd 175-180 mm, totalvikt 38,6 gram, ca 1960, box.

9 900 kr

Utrop: 10 500 kr

MATHIAS KULLBERG (1741-1799), Stockholm, fickur, 58 mm, Serie nr. 268, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla (4/10), boett tillverkad av Peter Åberg (1747-1797), ca 1785.

Utrop: 3 500 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 37 mm, Cal P449/3C, Serie nr. 515155, Boett nr. 526417 A, 18K roséguld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1947.

8 500 kr

Utrop: 5 900 kr