Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 12 maj 2012
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 31425484, Ref nr. CD 168.017, Boett nr. CD 168.017 SP, herrur, 35 x 33 (40) mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1969, box.
LONGINES, fickur, 53,5 mm, savonett, Cal 19.74 N, Serie nr. 3476485, Boett nr. 3476485, 14K guld, ankargång, skadad urtavla (6/10), innerlock i 14K guld, dekor, bucklor, ca 1916.
HEUER, kronograf, Cal Valjoux 23, Serie nr. 413073, Boett nr. 19896, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1950.
OMEGA, Speedmaster 125, "Tachymetre", Chronometer, Cal 1041, Serie nr. 38287773, Ref nr. ST 378.0801, Boett nr. 178.0002, kronograf, herrur, 42 x 52 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla (9/10), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1221/212, "Extract of the Archives", tillverkad 9 september 1975. Limiterad (men ej numrerad) i en upplaga om 2.000 exemplar.
FICKUR, 59 mm, savonett, Serie nr. 81533, Boett nr. 81553, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, gravyr (Titanic 1912), bucklor, ca 1910.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Ingenieur, SL, s.k. "Jumbo", Cal ETA 940.111, Ref nr. 3003, Boett nr. 1832/2222959, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, fabriksservad januari 2011, ca 1979, serviceetui, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33,5 mm, Cal 888, Serie nr. 2376665, Ref nr. 141.119.1, Boett nr. 1604405, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, ställpinne, läderband, originalspänne i doublé, cert (ej ifyllt), ca 1986, box (skadad).
BREITLING, Long Playing, "Kronometer Stockholm", Cal Valjoux 7736, Serie nr. 1429956, Ref nr. 815, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), innerboett, gravyr "Tillhör Televerket 77044", läderband, ca 1974.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Cal 23-300 PM, Serie nr. 1220049, Ref nr. 3537, Boett nr. 2733142, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, "Utdrag ur arkiv", tillverkad 1973, såld 23.e oktober 1973.
ZENITH, Chronometre, herrur, 36 mm, Cal 135, Serie nr. 4663952, Boett nr. 9415412, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1957.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 911, Serie nr. 1662030, Ref nr. E11005, Boett nr. 992250, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), alarm (defekt), läderband, ca 1964.
OMEGA, Olympic, Cal 1130, Serie nr. 1735482, Ref nr. MG 1155, stoppur, 65 mm, vitmetall, manuell, splittsekund, skadad urtavla (7/10), gravyr (J.P. Brandt A.-B. Stockholm, Gen. Rep. för OMEGA), plasthållare, 95-88 x 113 mm, ca 1965.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 911, Serie nr. 2022208, Ref nr. 11013, Boett nr. 1231138, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla (6/10), alarm, läderband, ca 1969.
JAEGER-LE COULTRE, bordsur, 127 mm, Cal 222, Ref nr. 417, gulmetall, mekanisk, ankargång, 8 dagarsverk, skadad urtavla (8/10), ca 1965.
BERLIOZ-LEROY, Joaillerie, Paris, "Coinwatch", fickur, 36 mm, Verk nr. 53113, Boett nr. 84898, guld, ankargång, urverk med Genèvesigill, skadad urtavla, (7/10), glas saknas, uret är infällt i ett engelskt 5 punds guldmynt (22K) från 1887, boett signerad HNC, gravyr (á toute heure bonheur Wéillé 9/7/25) ca 1925.
JAEGER-LE COULTRE, reseväckarur, 37 x 43 mm, Cal K 911, Serie nr. 2022328, Ref nr. 11007, Boett nr. 1140892, gulmetall, manuell, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla (9/10), ca 1969, läderpåse.
JAEGER LE-COULTRE, Memovox, Cal P489/1, Serie nr. 798632, Boett nr. 577601, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (5/10), läderband, ca 1951.
OMEGA, Sapphette, Cal 482, Serie nr. 17671023, Ref nr. OG 16175, Boett nr. 372738/7049 D, damur, 17,5 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla (9/10), formverk, integrerad originallänk, längd 175-180 mm, totalvikt 38,6 gram, ca 1960, box.
MATHIAS KULLBERG (1741-1799), Stockholm, fickur, 58 mm, Serie nr. 268, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla (4/10), boett tillverkad av Peter Åberg (1747-1797), ca 1785.