Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 12 maj 2012
JAEGER, "Rue De La Paix", Cal 229, Ref nr. 45, bordsur, höjd 285 mm, svart/gulmetall, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla (8/10), ca 1960.
OMEGA, Seamaster, "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 32208043, Ref nr. ST 145.024, Boett nr. 145.024, kronograf, herrur, 40 x 48 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, originalspänne, ca 1973.
CERTINA, DS, Cal 25-651, Serie nr. 6172574, Ref nr. 580.1113, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (9/10), dykring, gummiband (Tropical), ca 1963.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, frackur, 46 mm, Cal 952, Serie nr. 2025593, Boett nr. 2059067, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla (9/10), ca 1970, signerad läderpåse.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34,5 mm, s.k. "Claw lugs", Cal 125, Ref nr. 18118, Boett nr. 1142453, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (9/10), läderband, originalspänne, ca 1949.
OMEGA, stoppur, 64,5 mm, splittsekund, Cal 1520, Serie nr. 1183926, Ref nr. MG 1185, vitmetall, mekanisk, 60 sek/60 min/12 tim, skadad urtavla (9/10), ca 1965.
OMEGA, Olympic, Cal 1210, Serie nr. 1550813, Ref nr. MG 1135, stoppur, 64,5 mm, splittsekund, vitmetall, mekanisk, 30 sek/30 min, skadad urtavla (8/10), ca 1960.
Klockor Chopard
L.U.C. frackur, 51 mm, Boett nr. 51597, stål, ankargång, skadad urtavla (8/10), ca 1935.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Locle Suisse, frackur, 47 mm, Serie nr. 409297, Boett nr. 610188, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla (7/10), ca 1945.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, Chronomètre, fickur, 53 mm, savonett, Serie nr. 361187, Boett nr. 225469, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1916, läderpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, s.k. "Bubble Back", Chronometer, Ref nr. 2940, Serie nr. 527420, Cal 630, Verk nr. 6812, Boett nr. 2940, herrur, 32 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla (2/10), läderband, Chronometercertifikat, juni 1949.
Klockor Minerva
MINERVA, kronograf (centrumsekunden nollställer ej), herrur, 36 mm, Cal 726, Serie nr. 42795, Boett nr. VD 712, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1960.
JAEGER, s.k. "Luxhora", Cal 206, Ref. 158, bordsur i form av en lampa, vitmetall/svart marmor, manuellt urverk, 8-dagars, defekt, lampa med 220V kontakt (defekt), ca 1935.
Klockor Breguet
BREGUET, Tradition, Cal 507 DR, Serie nr. 4227, Ref nr. 7027 BB119V6, Boett nr. 4227 Z, herrur, 38 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K vitguld, cert, april 2008, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 37 mm, Cal P469/C, Serie nr. 645823, Boett nr. 506632, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1949.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, fickur, 51 mm, Cal Minerva, Serie nr. 1887770, Boett nr. 892915, kronograf, 60 sekunder/30 minuter, vitmetall, ankargång, skadad urtavla (9/10), gravyr (CVM 75), ca 1975.
HEUER, Montreal, "Tachymetre", "Pulsations", Cal 12, Serie nr. 279549, Boett nr. 110.503, kronograf, herrur, 42 x 48 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, skadad urtavla (9/10), boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne, ca 1972.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Otis "Reverso", Cal 980, Serie nr. G192687, Boett nr. 384782, herrur, 24 x 32,5 (39) mm, doublé (14K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), defekt, boett signerad Hamilton W Co, Lancaster PA, monogram, läderband, ca 1939, box.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM WATCH Co. fickur, 53 mm, savonett, Serie nr. 8656736, Boett nr. 80026, 14K guld, ankargång, 15 stenar, skadad urtavla (8/10), innerlock i 14K guld, motiv, bucklor, ca 1898.