Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, gula safirer, briljanter ca 0,18 ctv, längd 40 cm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCR/ VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 2,8 g, en diamant skadad i rondisten.
HALSBAND, silver, delvist förfyllt, dekor av blommor, 1900-talets första hälft, längd 44,5 cm, vikt 33,3 g.
SMYCKESET 2 DELAR, armband & örhängen, silver, gröna stenar, 1900-talets första hälft, mått 6x4,5 och diameter 1,5 cm, vikt 27,4 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 3,0-5,5 mm, silverlås, markasiter, 1 pärla saknas på låset, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3-radig, doserad, silverlås med ametist och pärlor (3 pärlor lösa), stämplad Jka, längd 52 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,5-7,5 mm, doserade, lås, 18K vitguld, 6 rubiner, 1 sten sitter löst, längd 57,5 cm.
COLLIER, sterlingsilver, öppningsbar, droppformat hänge av abaloneskal, 12,5 x 13 cm, vikt total 9,1 g.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, 40 cm lång, trähandtag (skadad knopp), Cristoffer Nordia, Hudiksvall 1832, gravyr, vikt 107,6 g, mindre bucklor.
BÄGARE, silver, höjd 6,3 cm, vikt 41,9 g, graverad dekor, små bucklor, C.G. Hallberg, Stockholm 1888.
KEDJA/HÄNGE, silver, cabochonslipad svart/grå natursten, Stenlya, Stockholm 1970, kedjans längd 48 cm, vikt 11,1 g.
BROSCH, silver, i form av en hund, svenska stämplar, år 1948, 4,5 x 4,5 cm, vikt 10,2 g.
HÄNGE, 18K guld, 3 orientaliska halvpärlor, GD&Co, Malmö 1935, 5 x 2,7 cm, vikt 4,5 g.