Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
HÄNGE, 14K guld, färgstenar, en skadad, 1 diamant, i form av ett öppningsbart hänglås, vikt 8,2 g
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, svarta, ca 6 mm, 3 rader, sterling silverlås, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita/rosa, ca 5-9 mm, ametister, längd ca 100 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade droppformade sötvattenspärlor, ca 5,5 mm, 2 rader, peridoter, silverlås, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, ca 4,2 mm, 10 rader, små silverkulor, färgstenar, silverlås, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 8 mm, färgstenar, guldfärgade små kulor, längd ca 120 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita/ blå, ca 6-9 mm, bergkristall, silverfärgade mellandelar, ca 47 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade ovala sötvattenspärlor, ca 8,5 mm, silver, längd 4 cm, vikt 3,0 g, stift.
UPPLÄGGNINGSBESTICK 12 delar, sallad/karott/ fisk/sås, 12-24,5 cm, 356,4 g, Marthinsen, 1900-tal, Norge, ask.
Silver Vas
VAS, sterling silver, förgylld insida, gravyr undersida, höjd 15,7 cm, vikt 296,1 g, Borgila, Stockholm 1981, originalbox.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odlade pärlor, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, vikt 2,7 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala/button, ca 8/7 mm, granater, silverlås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade bruna sötvattenspärlor, ca 4,5/6,7 mm, bruna stenar, förgyllt silverlås, 46 cm.