Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012
RING, 23K guld/18K vitguld, 1 briljant- och 2 gammalslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, 1 skadad, 2 smaragder, nagg, stl 18 mm, vikt 8,7 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljanter ca 5,51 ctv, ca TW-Tcr/VS, längd 18 cm, vikt 13,6 g.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade pärlor, en något skadad, 44 cm, vikt 13,7 g, Enköping 1961.
2 ST TÅRTSPADAR, 2 sockertångar, silver, samemodell med renmotiv, Haparanda 1954-1958, vikt 148,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,20 ct enligt gravyr, ca TCA/VVS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,83 ct enligt gravyr, ca TCA/VS, nagg i rondist, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,16 enligt gravyr, ca Top Cape/VS1, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g, Bertil Lundell guldsmed, Stockholm 1959.
RING, 18K guld, gul safir ca 2,00 ct, 30 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,2 g.
COLLIER, 18K vitguld/förgyllt vitguld, guld på ena sidan och vit på andra sidan, längd 41 cm, vikt 15,7 g, svart etui.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,08 ct, 58 briljanter ca 0,39 ctv ca TCa/SI, stl 15,5 mm, vikt 4,4 g, svaga fattningar.
BROSCHNÅL, 18K guld, fjäril med rubiner och smaragder, briljanter ca 0,26 ctv, vikt 5,3 g,s topp ej i guld. Smaragderna har sprickor.
COLLIER, 18K vitguld, diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/SI2, inneslutning som når ytan, längd 37,5 cm, vikt 3,7 g.