Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012
RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant ca 1,59 ct, ca CR/SI2, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,35 ctv, 35 mindre briljanter ca 0,40 ctv, stl 14,75 + mm, vikt 4,6 g, en mindre briljant saknas, spricka i guldet i ringskenan, gravyr,
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat vitguld, 2 turkoser 10 x 7 mm, 24 briljanter och 24 baguetteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca CR-TCA(J-L)/P stift, vikt 7,5 g.
HÄNGE, 18K rodierat vitguld, turkos 11,6 x 7,8 mm, 52 briljanter och 6 trapetsslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca CR-TCA/P, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, tre hjärtslipade färgstenar, 32 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 4,00 ct, 31 briljanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS-SI stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, etui.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljanter 0,40 ctv, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g, Sverige 1967.
SMYCKESET, örhängen samt hänge med kedja, 18K vitguld, örhängen med 8 marquiseslipade diamanter ca 1,60 ctv,12 briljanter ca 0,65 ctv, TW-W/VS-SI, fyra smaragder ca 2.00 ctv, stämplade WAB (W A Bohlin) 1974, hänge med kedja 18K vitguld, smaragd ca 0,64 ct, briljanter ca 0,15 ctv, W/VS-SI, Hängets höjd 20 mm, kedjans längd 40 cm, total vikt 10,5 g. två diamnter med nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, Alton, Falköping 1966, mindre repor, vikt 18,9 g, ask.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,60 ctv, ca W-Tcr(H-I)/SI2-P1, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, 2 skadade, stl 14,5 mm (förminskningsskena inuti), vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,71 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm (invändig förminskningsskena), vikt 4,8 g.