Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P1 (inneslutningarna når ytan på några stenar), stift, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, rund briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/SI1, GIA report 6137649099, laserinskription på rondist: 6137649099, stl 16,75 mm, vikt 1,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, turkosa stenar, vagn, kedjan är 2-radig, längd 74 cm, Sverige 1800-talets andra häft, vagnen svensk import, total vikt 26,5 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,60 ct, 8 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, ingraverad caratvikt stämmer ej.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med spetsbladsdekor, livets övre del med graverad växtdekor, runt mynning och fot stämplad vågbandsbård, invändig förgyllning och delvis förgyllning på utsida, höjd 20,8 cm, vikt 507,4 g, J Ekholm, Stockholm 1797.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 diamanter (briljanter och baguetter) ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, stift/clips, vikt 6,4 g, stämplade "damas".
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
ANTIK BROSCH, silver/förgyllt silver, 4,0 x 3,7 cm, figur spelande violin och keruber, 1800-tal, blå och grön emalj (skadad), 2 orientaliska pärlor, vikt 21,5 g, (hängande del undertill saknas).
RING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/SI, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct, TCr(I)/VS1, GIA-cert 1125636108 och stenkuvert, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca W/VS, 2 mindre briljanter ca 0,04 ctv, stl 16 mm, vikt 7,4 g, gravyr, Schalins ringar, Östersund.
ENSTENSRING, 18K vitguld, rund briljantslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VVS2, GIA report 1136488887, laserinskription på rondist: GIA 1136488887, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, 14K rodierat vitguld, smaragd ca 3,80 ct, 83 diamanter (briljant-, åttkant- och baguetteslipade) ca 0,60 ctv, ca W-TCr/SI-P (baguetter VS, 1 skadad), stl 17+ mm, vikt 8,3 g, viss porositet i skenan, gravyr "Mikaelian".