241 - 260 av 353
1...121314...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, opal, 2 briljanter, längd 41 cm, vikt 6,4 g.

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P1 (inneslutningarna når ytan på några stenar), stift, vikt 2,5 g.

Utrop: 9 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, rund briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/SI1, GIA report 6137649099, laserinskription på rondist: 6137649099, stl 16,75 mm, vikt 1,3 g.

Utrop: 13 400 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, turkosa stenar, vagn, kedjan är 2-radig, längd 74 cm, Sverige 1800-talets andra häft, vagnen svensk import, total vikt 26,5 g.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, briljant ca 0,60 ct, 8 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, ingraverad caratvikt stämmer ej.

Utrop: 12 600 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 briljanter ca 0,03 ctv, vikt 18,5 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med spetsbladsdekor, livets övre del med graverad växtdekor, runt mynning och fot stämplad vågbandsbård, invändig förgyllning och delvis förgyllning på utsida, höjd 20,8 cm, vikt 507,4 g, J Ekholm, Stockholm 1797.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K vitguld, 39 briljanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 diamanter (briljanter och baguetter) ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, stift/clips, vikt 6,4 g, stämplade "damas".

4 600 kr

Utrop: 5 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g, gravyr.

Utrop: 1 800 kr

ANTIK BROSCH, silver/förgyllt silver, 4,0 x 3,7 cm, figur spelande violin och keruber, 1800-tal, blå och grön emalj (skadad), 2 orientaliska pärlor, vikt 21,5 g, (hängande del undertill saknas).

5 600 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/SI, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 10 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct, TCr(I)/VS1, GIA-cert 1125636108 och stenkuvert, stl 17 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 41 000 kr

COLLIER, jaspiskulor och metallkulor längd 55 cm

400 kr

Utrop: 500 kr

RING, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca W/VS, 2 mindre briljanter ca 0,04 ctv, stl 16 mm, vikt 7,4 g, gravyr, Schalins ringar, Östersund.

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, rund briljantslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VVS2, GIA report 1136488887, laserinskription på rondist: GIA 1136488887, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 17 800 kr

RING, 14K rodierat vitguld, smaragd ca 3,80 ct, 83 diamanter (briljant-, åttkant- och baguetteslipade) ca 0,60 ctv, ca W-TCr/SI-P (baguetter VS, 1 skadad), stl 17+ mm, vikt 8,3 g, viss porositet i skenan, gravyr "Mikaelian".

4 500 kr

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,50 ctv, ca W/P, stl 16 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljanter 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 20,3 g.

Utrop: 8 200 kr