221 - 240 av 353
1...111213...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012

Klubbad för

MATSILVER: 55 delar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar (rostfria blad), 10 efterrättsgafflar, 6 smörgåsknivar (rostfria blad), 2 smörknivar, tårtspade modell Olga, silvervikt ca 1800 g, 1900-tal,.

Utrop: 11 200 kr

RING, 18K guld, 63 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, svaga fattningar, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, engelska stämplar.

Utrop: 3 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade SouthSeapärlor 12,7 mm, 62 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/SI (de 2 mittstenarna Piqué), stift, vikt 11,7 g.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,46 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,1 g.

Utrop: 4 600 kr

KANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 22 cm, vikt 676,7 g, två bucklor.

3 400 kr

Utrop: 4 200 kr

KAFFEKANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad, kotte och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 25 cm, vikt 809,3 g, buckla på locket.

4 300 kr

Utrop: 5 200 kr

TEKANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad, kotte och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 17 cm, vikt 799,7 g, en mindre buckla.

4 300 kr

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, vit opal 12,6 x 8,3 mm, 32 briljanter ca 2,40 ctv, ca W/VS (ett par SI, ett litet nagg), stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 23 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,62 ct, ca TW(G)/VS1, stl 18 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 14 000 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 4,83 ct, blått/grönt färgspel, grå bakgrund, liten skada i kanten.

600 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, markasiter, längd 42 cm, vikt 16,1 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 9K vitguld, 42 briljanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, stift, vikt 8,9 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 3,3-7,6 mm, längd 50 cm, silverlås med strass.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

SKULPTUR, uggla, lapis lazuli, höjd 9 cm, vikt 663,7 g.

Utrop: 2 500 kr

DIAMANT, 2,06 ct, prinsesslipad, Crystal(J)/VS1, GIA cert 2115966456.

Utrop: 53 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, gråsvart mineral, spricka som når ytan i en, vikt 22,9 g.

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, 18K guld, jade, lapis lazuli och korallkulor (en del tunna sprickor), längd 80 cm, vikt 85,4 g.

Utrop: 8 000 kr

3-STENSRING, 18K vitguld, 1 briljant ca 0,50 ct, ca W/P1, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, rubin, safir, smaragd, skadad, 8 diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g, Italien.

Utrop: 3 100 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 5,41 ct, 14 briljanter ca 1,13 ctv, ca TW-W/VVS-VS, tillv av Guld & Gravyr Lennart Magnusson i Göteborg år 1986, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.

44 000 kr

Utrop: 29 000 kr