Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2012
MATSILVER: 55 delar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar (rostfria blad), 10 efterrättsgafflar, 6 smörgåsknivar (rostfria blad), 2 smörknivar, tårtspade modell Olga, silvervikt ca 1800 g, 1900-tal,.
RING, 18K guld, 63 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, svaga fattningar, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, engelska stämplar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade SouthSeapärlor 12,7 mm, 62 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/SI (de 2 mittstenarna Piqué), stift, vikt 11,7 g.
KANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 22 cm, vikt 676,7 g, två bucklor.
KAFFEKANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad, kotte och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 25 cm, vikt 809,3 g, buckla på locket.
TEKANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad, kotte och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 17 cm, vikt 799,7 g, en mindre buckla.
RING, 18K vitguld, vit opal 12,6 x 8,3 mm, 32 briljanter ca 2,40 ctv, ca W/VS (ett par SI, ett litet nagg), stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,62 ct, ca TW(G)/VS1, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, markasiter, längd 42 cm, vikt 16,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 3,3-7,6 mm, längd 50 cm, silverlås med strass.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, gråsvart mineral, spricka som når ytan i en, vikt 22,9 g.
COLLIER, 18K guld, jade, lapis lazuli och korallkulor (en del tunna sprickor), längd 80 cm, vikt 85,4 g.
3-STENSRING, 18K vitguld, 1 briljant ca 0,50 ct, ca W/P1, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, rubin, safir, smaragd, skadad, 8 diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g, Italien.