Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
ARMBAND, 18K guld, 7 odlade pärlor ca 5 mm, säkerhetskedja, vikt 4,3 g, svensk import.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 14K guld, 2 odlade pärlor, vikt 9,1 g, utländska stämplar.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 5,5 mm, 2 dubbla rader, ca 70/150 cm, avtagbart gulmetallås.
PÄRLARMBAND, odlade pärlor 6,5 mm, 18K guldlås med 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv ca W/VS, längd 20 cm.
Ädelstenar Övrigt
5 ÄDELSTENAR, Peridot 0,99 ct, rosa topas 0,70 ct, blå topas 2,76 ct, Gul beryll 0,65 ct, lila spinell 1,89 ct.
COLLIER, 14K guld, blå topaser, 5 briljanter ca 0,075 ct, ca Light Brown-W/SI- P1, längd 38 cm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragd, 14 briljanter ca 0,35 ctv, W/SI, storlek 16,25 mm, vikt 3,3 g, smaragd med nagg vid bordet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0.03 ctv, TW/VS, Svenska stämplar 1975, diameter 8,6 mm, vikt 2,0 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, safirer, briljanter ca 1.64 ctv, W-TC/SI-P, höjd 70 mm, längd 42 cm, vikt 9,4 g, en sten saknas.