Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
RING, 14K vitguld, 2 odlade pärlor, diamanter 0,03 ctv enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 6 safirer, 14 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 5,5 g, Juvelatljen AB Evert Lindberg, Älvängen 1986.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, runda fasetterade ametister, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 2,5 g.
KLÄDBORSTAR 2 ST, silver, CG Hallberg 1918, längd 16 och 24 cm, monogram samt mindre bucklor på ena borsten.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita/rosa, 5-8 mm, rosenkvarts, längd ca 140 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade gula, ca 8,8 mm, 9K guldlås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, droppform, ca 5 mm, röktopas, ametist, silverlås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 6 mm, korall röd, gulmetallås avtagbar, dubbelrad ca 70/150 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala ca 5,5 mm, barocka ca 9,5 mm, förgyllda mellandelar, 90 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,2-7,2 mm, lås i silver, längd 49,5 cm, säkerhetskedja, paste.