Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås, 18K vitguld, odlad pärla, längd 61 cm.
3 SILVERSMYCKEN, Collier/armband/hänge, silver, paste, tigeröga, kedjans längd 38 cm, armbandets längd 18 cm, vikt 28,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 safirer ca 0,24 ctv, 20 briljanter ca 0,30 ctv, ca TCr/VS-SI, stift, vikt 2,9 g.
3 SMYCKEN, hänge/brosch, hänge, örhängen, silverm came, förgyllt, emalj, krokar, vikt 9,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, 3,5 - 8 mm, längd 52 cm, silverlås med odlad pärla, säkerhetskedja i silver.
SIGILLRING, 23K guld, sigill på karneol, stl 15 mm, vikt 11,4 g, svenska stämplar 1888.
ARMRING/HÄNGE, silver, bergkristall, armringen från Finland, diameter 6 cm, vikt 27,8 g.